Walka z wirusami w samochodach. "Przyszłość jest naprawdę przerażająca"

Strona głównaWalka z wirusami w samochodach. "Przyszłość jest naprawdę przerażająca"
22.08.2012 15:00
Walka z wirusami w samochodach. "Przyszłość jest naprawdę przerażająca"
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl

Jeżeli wirus komputerowy zaatakuje twój komputer, jest to problem. Lecz niezależnie od tego jak bardzo będzie bolała utrata danych, nie zagraża to bezpośrednio życiu. Wirus w komputerze pokładowym samochodu to już zupełnie inna sprawa.

Współczesne samochody coraz częściej przypominają duże komputery z kołami. Nie chodzi oczywiście o stylistykę karoserii (choć niektóre obudowy pecetów usilnie starają się dogonić stylistycznie konstrukcje Ferrari czy Lamborghini), ale o elektronikę, która ma w nich coraz większe znaczenie. Dlatego, wcześniej czy później, pojawią się wirusy, które atakować będą samochody. Co prawda nie donoszono jeszcze o takich przypadkach, ale skoro elektroniczne włamania do samochodów są możliwe...

Takie założenie przyświecało inżynierom zatrudnionym w McAfee, którzy zamierzają opracować sposoby na zapobieganie tego typu infekcjom. Aktualnie, w garażu gdzieś na zachodnim wybrzeżu USA, trwają intensywne prace nad zapewnieniem bezpieczeństwa nowej generacji naszpikowanych technologią samochodów. W prace zaangażowany jest Barnaby Jack, który ma już na koncie odkrycie sposobu na to by bankomat dosłownie wypluł wszystkie przechowywane w nim pieniądze, czy złamanie zabezpieczeń pomp insulinowych by wstrzyknąć potencjalnej ofierze śmiertelną dawkę insuliny. Teraz, w ramach kontraktu dla McAfee, przejmować będzie władzę nad samochodami.

Bruce Snell, który kieruje badaniami twierdzi, że producenci samochodów są świadomi ryzyka, jakie niosą ze sobą potencjalne ataki na komputery w samochodach. Ale jego słowa nie brzmią zbyt uspokajająco:

_ - Jeśli zepsuje ci się laptop - będziesz miał zły dzień, ale jeśli rozbijesz samochód może to potencjalnie zagrozić twojemu życiu. Nie wydaje mi się by ludzie powinni już panikować, ale przyszłość jest naprawdę przerażająca. _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)