Walczące roboty - CybAiRBot 2008

Walczące roboty - CybAiRBot 2008

Walczące roboty - CybAiRBot 2008
Źródło zdjęć: © wp.pl | [k-o]
13.05.2008 02:00, aktualizacja: 13.05.2008 14:51

Festiwal organizowany jest przez Instytut Automatyki i Inżynierii
Informatycznej, Koło Naukowe CybAiR z Politechniki Poznańskiej. Co roku stara się udowodnić, że najnowocześniejsze
osiągnięcia w dziedzinie nauki i techniki można prezentować w sposób
przystępny dla każdego

*10 maja, w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej odbył się piąty, jubileuszowy Festiwal Robotów oraz Zawody Sumo Robotów "CybAiRBot 2008". *
Impreza wpisała się już na stałe do kalendarza ogólnopolskich imprez popularyzujących i promujących naukę - nie tylko w dziedzinie robotyki. Festiwal organizowany jest przez Instytut Automatyki i Inżynierii Informatycznej, Koło Naukowe CybAiR z Politechniki Poznańskiej oraz Open Music Agency. Co roku stara się udowodnić, że najnowocześniejsze osiągnięcia w dziedzinie nauki i techniki można prezentować w sposób przystępny dla każdego. Dotychczasowe edycje Festiwalu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem konstruktorów robotów, wystawców, publiczności i mediów.

Przygotowano atrakcji, wśród których każdy, niezależnie od wieku, mógł znaleźć coś interesującego. Od prezentacji i pokazów, po wykłady i konkursy. Oczywiście główną atrakcją był towarzyszący Festiwalowi turniej robotów sumo.

W zawodach walczyły autonomiczne, inteligentne roboty mobilne, których zadaniem było samodzielne zlokalizowaniu przeciwnika i wypchnięciu go poza ring, podobnie jak ma to miejsce w prawdziwych walkach sumo. Rokrocznie rywalizuje ze sobą w ten sposób kilkadziesiąt drużyn z całej Polski, dostarczając publiczności wiele emocji. Zasady walki są proste. Robot musi spełniać następujące założenia konstrukcyjne:

Przed walką musi mieścić się w pudełku o długości i szerokości 20 cm. Nie ma ograniczeń co do wysokości. Całkowita waga nie może przekraczać 3 kg. Autonomiczny robot musi być zaprojektowany, tak aby rozpocząć swoje działanie po 5 sekundach od wciśnięcia przycisku przez operatora. Nie ma ograniczeń co do typu ani ilości pamięci zawartej w procesorze używanym przy konstrukcji robota. Robot musi być autonomiczny i zawierać wszystkie komponenty umożliwiające jego działanie.

Ograniczenia w projektowaniu robotów:

  • Robot nie może zawierać urządzenia, które zakłóca działanie przeciwnika takich jak lampa błyskowa.
  • Robot nie może zawierać części, które mogą uszkodzić lub zarysować Dohyo.
  • Robot nie może zawierać urządzeń, które wydzielają płyny, proszek lub gaz.
  • Robot nie może zawierać urządzeń strzelających, ani miotających.
  • Robot nie może zawierać części, które przytwierdzają go do Dohyo i uniemożliwiają ruch (takich jak przyssawki lub klej).
  • Robot nie może nawiązywać jakichkolwiek połączeń z urządzeniami zewnętrznymi

Laureaci tegorocznej edycji:

I miejsce - robot Morfen, Stanisław Gardecki, Politechnika Poznańska, Poznań
II miejsce - robot APATOR APEK - UMK Toruń, fizyka techniczna
III miejsce - robot APATOR M.A.R.S. - UMK Toruń, automatyka i robotyka.

Najciekawsza Konstrukcja Robota Amatorskiego - robot do smarowania kanapek - Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Poznaniu

Po raz pierwszy odbyły się również walki SUMO w oparciu o zestawy Lego Mindstorms. Odrębne zawody, w których mogły uczestniczyć tylko konstrukcje zbudowane z Lego Mindstoms. Konkurs był skierowany do młodszych uczestników, ograniczenie wiekowe to nie przekroczony wiek 1. lat.

Na festiwalu zaprezentowano w działaniu szereg ciekawych konstrukcji robotów. Spore zainteresowanie wzbudzał robot poznańskiej Policji o wdzięcznej nazwie "Inspektor".

Obraz
© CybAiRBot 2008 (fot. wp.pl)

"Inspektora" i inne ciekawe konstrukcje możecie zobaczyć w naszej fotorelacji.

[k-o]

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)