W Szwecji internet znów przyśpiesza - technologia HSPA

W Szwecji internet znów przyśpiesza - technologia HSPA
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

13.05.2008 15:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szwedzi inwestują w HSPA i LTE oparte o częstotliwości w spektrum 2,6 GHz. Już pierwsze urządzenia LTE mają zaoferować transmisje rzędu 150 Mb/s. Rozwiązania techniczne dostarczy Ericsson.

Przewiduje się, że do roku 2010, 71% mobilnych połączeń szerokopasmowych powinno opierać się na technologii HSPA. Użytkownicy będą w stanie pobierać dane średnio 20 razy szybciej niż przy użyciu połączenia GSM/GPRS.

W kolejnych krokach ewolucji HSPA zostanie zwiększona prędkość pobierania danych do 42Mb/s oraz wysyłania do 12 Mb/s. Rozwiązanie HSPA firmy Ericsson obsługuje wiele częstotliwości w zakresie pomiędzy 850MHz a 2.6GHz.

Obraz
© (fot. JupiterImages/EAST NEWS)

Pasmo 2.50-2.69GHz jest postrzegane jako największe nowe spectrum zasobów dla usług szerokopasmowych w dającej się przewidzieć przyszłości. Pasmo to jest dość szerokie, aby pozwolić jednocześnie kilku operatorom wdrażać technologie używając szerokich kanałów, takich jak 2x20Mhz preferowanych w przypadku rozwiązania LTE (ang. _ Long Term Evolution _).

Pierwsze komercyjne urządzenia pracujące w standardzie LTE będą obsługiwać prędkości do 150 Mb/s. Swedish Post oraz Telecom Agency, regulatorzy rynku telekomunikacyjnego w Szwecji są pionierami w przydzielaniu częstotliwości w paśmie 2.6 GHz. W tym roku odbędą się także przetargi na części tego pasma w Austrii, Holandii, we Włoszech i Wielkiej Brytanii.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także