W Syrii znów działają internet i telefony

W Syrii znów działają internet i telefony

W Syrii znów działają internet i telefony
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl
03.12.2012 09:01, aktualizacja: 03.12.2012 12:05

Po dwóch dniach władze syryjskie przywróciły w sobotę internet i
łączność telefoniczną. Dwudniowa przerwa w telekomunikacji nastąpiła w okresie najgorętszych walk w
stolicy, Damaszku. O przerwanie łączności reżim i powstańcy obwiniali się nawzajem.

Państwowa agencja prasowa Sana poinformowała, że ekipom technicznym w sobotę udało się przywrócić łączność. Nie jest pewne, czy dotyczy to Damaszku, czy całego kraju, jednak opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Wielkiej Brytanii podało, że otrzymuje informacje z Damaszku, miast Hims i Hama w środkowej części kraju, z Aleppo na północy oraz z obszarów na wschodzie.

Blokada komunikacyjna w Syrii rozpoczęła się w czwartek, podsycając obawy o wybuch walk poza wzrokiem społeczności międzynarodowej. Po raz pierwszy od wybuchu syryjskiego powstania w marcu 201. roku awaria systemu łączności objęła cały kraj.

W ostatnich tygodniach Damaszek stał się sceną najbardziej zażartych walk między siłami reżimu prezydenta Baszara el-Asada oraz zbrojną opozycją od lipca, gdy po serii sukcesów rebelianci musieli wycofać się ze stolicy przed rządową ofensywą.

Jak informują działacze opozycji, obecnie starcia toczą się w miejscowościach na południowych obrzeżach Damaszku, a także w jego południowych dzielnicach Tadamon i Hadżar Aswad oraz w Dumie położonej na północny wschód od stolicy.

Syryjska telewizja podała, że siły rządowe walczą z bojownikami powiązanymi z Al-Kaidą w okolicy damasceńskiego lotniska. Ministerstwo informacji podało, że port lotniczy wznowił normalną działalność, a droga dojazdowa, zamknięta wcześniej na skutek walk, jest już przejezdna.

W czwartek powstańcy informowali, że zablokowali drogę na lotnisko oraz uszkodzili pasy startowe.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)