W przyszłym tygodniu startuje przetarg na DVB-H

W przyszłym tygodniu startuje przetarg na DVB‑H

W przyszłym tygodniu startuje przetarg na DVB-H
07.10.2008 16:51, aktualizacja: 08.10.2008 08:42

Do przyszłego wtorku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma podjąć uchwałę w sprawie konkursu na operatora telewizji mobilnej. Gdyby tak się stało, konkurs zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu - poinformowała prezes UKE Anna Streżyńska.

Streżyńska powiedziała, że UKE ustalił z KRRiT, że 66% zawartości multipleksu będzie przeznaczone na treści audiowizulane, a 34% na usługi multimedialne. Dodała, że operator będzie musiał kontrolować taką zawartość multipleksu.

W lipcu Streżyńska informowała, że konkurs na operatora telewizji mobilnej odbędzie się w sierpniu, ale w tym samym miesiącu UKE przedstawił KRRiT jego nowe założenia. Nowy projekt trafił do ponownych konsultacji, które trwały do końca sierpnia. We wrześniu UKE i KRRiT opracowały dokumentację konkursową.

Zgodnie z propozycją zwycięzca konkursu ma możliwość korzystania z multipleksu DVB-H aż do 2023 roku, a nie - jak planowano to wcześniej - do 2015 roku. Zdaniem Streżyńskiej taka oferta jest lepsza, bo po 7 latach operator uzyskuje tylko zwrot inwestycji, a 15 lat daje mu możliwość zysku.

Początkowo zwycięzca konkursu będzie mógł zaoferować DVB-H w 31 miastach. Streżyńska postanowiła przeznaczyć na to 38 kanałów częstotliwości z zakresu 470-790 MHz. Miasta - gospodarze piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2012 otrzymają po dwa kanały. W dalszej perspektywie telewizja mobilna będzie dostępna w całym kraju, w miarę jak udostępniane będą kolejne częstotliwości, które obecnie zajmują telewizje analogowe (m.in. TVN, Polsat, TVP, TV Puls). Zdaniem Streżyńskiej może to się stać w 2012 roku, jeśli uda się namówić nadawców na przejście na nadawanie cyfrowe (DVB-T), lub w 2014 roku, kiedy wygasa koncesja nadawców analogowych.

Wstępne zainteresowanie udziałem w konkursie na telewizję mobilną zadeklarowało konsorcjum czterech operatorów telefonii komórkowej, którzy najprawdopodobniej w przetargu wystąpią jako jeden podmiot. W przetargu może wystartować także Polski Operator Telewizyjny, spółka TVN i Polsatu. Nie wykluczył tego również Cyfrowy Polsat.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)