W Polsce znikną białe plamy zasięgu komórek?

W Polsce znikną białe plamy zasięgu komórek?

W Polsce znikną białe plamy zasięgu komórek?
16.03.2011 10:10

Do końca tygodnia UKE będzie analizował wnioski operatorów komórkowych ws.
porozumienia z Urzędem - powiedziała we wtorek PAP prezes UKE Anna Streżyńska. Jeśli uda się zawrzeć porozumienie, operatorzy mogą zainwestować w sieci komórkowe nawet 400-500 mln zł.

Chodzi o porozumienia w sprawie stawek hurtowych telefonii komórkowej i inwestycji z czterema największymi operatorami - PTC (operator sieci Era), Polkomtel (Plus)
, PTK Centertel (Orange)
i P4 (Play).

"W tej chwili pracujemy nad projektami wniosków operatorów (o zawarcie porozumienia - PAP), które nie zostały oficjalnie złożone, ale przedstawione nam w nieformalny sposób. (...) W tych wnioskach zawarte są propozycje przyjaznych dla operatorów stawek hurtowych, tak zwanych MTR-ów, a z drugiej strony oni zobowiązują się do inwestycji w infrastrukturę telefonii komórkowej" - zaznaczyła.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Streżyńska dodała, ze jest jeszcze kilka kwestii do ustalenia w treści tych porozumień. "Na pewno będziemy zajmowali się tym do końca tygodnia. Treść wniosków zostanie ustalona w ciągu najbliższych 7-1. dni" - zaznaczyła. Powiedziała też, że w tym i przyszłym tygodniu mają odbyć się kolejne spotkania z operatorami.

Prezes UKE chce, żeby operatorzy zainwestowali w "białe plamy" zasięgu telefonii komórkowej. W zamian proponuje korzystny dla operatorów harmonogram obniżki stawek MTR. Zgodnie z nim, od 1 lipca 2011 r. do 1 lipca 2012 r. stawki te wynosiłyby ok. 15 groszy. Potem na pół roku spadłyby do ok. 8 groszy, by od 1 stycznia 2013 r. wynosić ok. 3 groszy. "Rozważamy możliwość utrzymania 15 groszy przez rok, żeby operatorzy zainwestowali w lepszą jakość usług telefonii komórkowej w miastach" - powiedziała. Jej zdaniem operatorzy dzięki projektowi obniżek zarabialiby więcej, ale też dzięki temu więcej mogliby przeznaczyć na inwestycje. Na początku marca UKE ogłosił, że planuje obniżyć hurtowe stawki opłat dla operatorów (MTR-ów) od 1 lipca br. do ok. 1. groszy za minutę oraz rozpoczął konsultacje w tej sprawie. Ten scenariusz zostałby zrealizowany, gdyby operatorzy nie zdecydowaliby się na zawarcie porozumienie z UKE ws. inwestycji.

Streżyńska zaznaczyła, że gdyby porozumienie zostało zawarte, operatorzy mogliby zainwestować w rozwój sieci komórkowej do 1 stycznia 201. r. ok. 400-500 mln zł. "To wstępne szacunki. Konkretna kwota zostanie jednak jeszcze wyliczona przez UKE" - powiedziała.

Obecnie stawki MTR wynoszą 16,7. groszy za minutę połączenia. Ostatnia obniżka stawek hurtowych, tzw. MTR-ów, miała miejsce na początku lipca 2009 r. Dzięki obniżkom spadają ceny detaliczne połączeń.

MTR-y są podstawą do rozliczeń między operatorami w przypadku rozmów pomiędzy różnymi sieciami. Operator telefoniczny obciąża osoby odbierające połączenie kosztami operatora sieci, z której połączenie było wykonane. Na podstawie tych stawek ustalane są ceny połączeń detalicznych dla klientów.

Rozmowy z operatorami komórkowymi trwają od lipca 2010 r. Streżyńska chce, by operatorzy zainwestowali w infrastrukturę telefonii komórkowej na obszarze tzw. białych plam - czyli tam, gdzie nie ma zasięgu sieci, a operatorzy nie inwestują, bo im się to nie opłaca. UKE zależy też, by firmy zainwestowały w komórkową sieć internetową 3G (technologia szybkiego internetu - PAP) w małych miastach, by swoim zasięgiem obejmowała ona co najmniej 80 proc. obszaru Polski. Streżyńska chce też, by operatorzy poprawili jakość usług telekomunikacyjnych na głównych szlakach komunikacyjnych Polski, zarówno kolejowych, jak i drogowych.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)