W Polsce wylądował An-124 Rusłan. To największa, seryjnie produkowana maszyna świata

W Polsce wylądował An‑124 Rusłan. To największa, seryjnie produkowana maszyna świata

W Polsce wylądował An-124 Rusłan. To największa, seryjnie produkowana maszyna świata
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
Łukasz Michalik
22.03.2018 15:25, aktualizacja: 23.03.2018 13:14

Nieczęsto zdarza się, by na polskim lotnisku lądował jeden z największych samolotów świata. An-124-100 Rusłan odwiedził niedawno Port Lotniczy Gdańsk. W jakim celu ta spektakularna maszyna odwiedziła Polskę?

Rusłan to największy seryjnie produkowany samolot świata. Większy od niego jest tylko zbudowany w jednym egzemplarzu na bazie Rusłana An-225 Mrija, zaprojektowany z myślą o przenoszeniu na grzebiecie kadłuba radzieckiego wahadłowca Buran.

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY

Oblatany na początku lat 80. An-124-100 Rusłan doczekał się znacznie liczniejszej reprezentacji, szacowanej na co najmniej 55 egzemplarzy. Liczba dotychczas wyprodukowanych maszyn w przyszłości prawdopodobnie wzrośnie na skutek zamówień, złożonych przez rosyjskie siły zbrojne.

Rusłan imponuje rozmiarami. Pusty samolot waży 175 ton, ma 68.96 m długości, rozpiętość skrzydeł sięgającą 73,3 metra. Jego 36-metrowa ładownia jest tak wielka, że słynny lot braci Wright z 1903 roku mógłby w całości odbyć się w jej wnętrzu. Po co tak wielki samolot wylądował w Polsce?

Materiał wideo przysłał nam Ari z Gdańska przez dziejesie.wp.pl. Serdecznie dziękujemy!

Podczas ostatniej wizyty Rusłan zabrał z Gdańska elementy dźwigu – maksymalna masa zabieranego na pokład ładunku sięga 130 ton. Co więcej, ponieważ maszyna od początku była projektowana z uwzględnieniem potrzeb wojska, w razie potrzeby można przekształcić ją w samolot transportowy, zdolny do przerzucenia ż 880 żołnierzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)