W Polsce powstaną inteligentne sieci energetyczne

W Polsce powstaną inteligentne sieci energetyczne

W Polsce powstaną inteligentne sieci energetyczne
Źródło zdjęć: © sxc.hu
26.02.2010 15:02

Do 2020 r. w Polsce mają powstać inteligentne sieci energetyczne, dzięki którym zużycie prądu zmniejszy się nawet o 10 proc. Projekt wspierania finansowego budowania takich sieci ruszył w piątek w Warszawie. Pierwsze konkursy mają być ogłoszone za rok

Inteligentne sieci energetyczne są wyposażone w nowoczesne liczniki, przełączniki, rejestratory itp., które umożliwiają wymianę informacji między elementami systemu i w efekcie zmniejszenie utraty energii podczas przesyłu.

Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Jan Rączka zapowiedział w piątek podczas forum "Energia-efekt-środowisko", że do końca czerwca powstanie projekt programu "Inteligentne sieci energetyczne". Do opracowania założeń programu powołano specjalną grupę roboczą.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

"Środki na realizację programu będą pochodziły z Urzędu Regulacji Energetyki, z pieniędzy pobieranych od dystrybutorów elektryczności za niedopełnienie obowiązku dostaw elektryczności z odnawialnych źródeł energii" - wyjaśnił Rączka. Dodał, że jeszcze nie wiadomo, jaka kwota zostanie przekazana na realizację programu i na jakie konkretnie działania będzie można uzyskać dofinansowanie. "To wszystko będzie przedmiotem dyskusji. Chcemy dać znaczne wsparcie finansowe, ale też adekwatne do potrzeb" - dodał.

Minister Środowiska Andrzej Kraszewski powiedział, że obejmując tekę szefa resortu wiedział, że największym wyzwaniem będzie klimat i energetyka, która w kontekście zmian klimatycznych i członkostwa w UE będzie musiała ulegać zmianom. "Moją rolą będzie, razem z premierem Pawlakiem, by te zmiany powodowały unowocześnienie naszego potencjału wytwórczego. By to nowoczesność powodowała także ochronę środowiska" - powiedział minister.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Mariusz Swora powiedział, że z przyjętych przez Polskę zobowiązań wynika, że musimy wdrożyć inteligentne sieci energetyczne do 202. r. Ocenił, że mogą one działać w naszym kraju nawet wcześniej - w 2015-2017 r. "Wprowadzenie systemu jest szansą na demonopolizację rynku energii elektrycznej, na odzyskanie obywatelskiej kontroli nad energetyką. Jest szansą na to, żebyśmy zapanowali nad zużyciem energii w gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach" - powiedział Swora.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska zauważyła, że inteligentne sieci energetyczne nie mogą działać bez sieci telekomunikacyjnych. Podkreśliła, że obecnie w Polsce infrastruktury telekomunikacyjnej jest za mało, co dostrzega Komisja Europejska, przyznając znaczne sumy na nadrobienie zaległości. "W ramach tych środków zostanie wybudowana sieć o wartości ok. 1,3 mld euro. Dodatkowo w ramach współpracy UKE i Telekomunikacji Polskiej zostanie wybudowana sieć o wartości ok. 1 mld euro" - powiedziała. Dodała, że w 2015 r. prawdopodobnie nie będzie już barier telekomunikacyjnych dla budowy inteligentnych sieci energetycznych.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (82)