W Polsce powstało 49 elektrowni słonecznych. Największa taka transakcja w historii kraju

W Polsce powstało 49 elektrowni słonecznych. Największa taka transakcja w historii kraju
Źródło zdjęć: © Pixabay.com | public domain
Arkadiusz Stando

02.07.2019 10:36, aktual.: 02.07.2019 14:00

Aberdeen Standard Investments kupuje od Modus Group 49 elektrowni słonecznych o łącznej mocy 45,4 MW. Może nie jest to taka skala, jaką widzimy w Indiach, ZEA czy Chinach, jednak daje nadzieje na kolejne kroki w rozwoju fotowoltaiki w Polsce.

Aberdeen Standard Investments (ASI), wiodąca firma zajmująca się zarządzaniem aktywami w skali globalnej oraz Modus Group, międzynarodowa grupa zrzeszająca firmy zajmujące się głównie energią odnawialną, porozumiały się w sprawie sprzedaży portfela farm słonecznych zlokalizowanych w Polsce. W wyniku transakcji, ASI weszło w posiadanie 49 naziemnych farm fotowoltaicznych (PV) o łącznej mocy 45,4 MW. Jest to pierwsza inwestycja ASI w polskim sektorze infrastrukturalnym związanym z energią odnawialną.

Zgodnie z publicznie dostępnymi danymi jest to największa dotychczas zawarta transakcja dotycząca farm słonecznych w Polsce. Zgodnie z porozumieniem stron, jej wartość nie została ujawniona.

Portfolio stworzone przez Modus Group składa się z 49 nowoczesnych, niezależnych projektów o łącznej mocy zainstalowanej 45,45 MW. Wszystkie projekty zostały objęte mechanizmem wsparcia w postaci 15-letniego kontraktu różnicowego (kontrakt CFD), zapewniającym stabilność cen wytwarzanej energii elektrycznej. Całe portfolio zlokalizowane jest w Polsce, głównie w zachodniej i północno-zachodniej części kraju.

Farmy słoneczne zostały wyposażone w najwyższej jakości rozwiązania technologiczne, umożliwiające efektywną produkcję zielonej energii. Projekty zrealizowała należąca do Modus Group firma Green Genius, która aktywnie rozwija projekty solarne również w innych państwach europejskich: Hiszpanii, Włoszech oraz na Litwie i Ukrainie. Firma była odpowiedzialna za rozwiązania techniczne, budowę, finansowanie i zarządzanie projektami.

Zakup został sfinansowany poprzez należący do ASI fundusz SL Capital Infrastructure II („SLCI II”) i jest pierwszą inwestycją ASI w sektorze energii odnawialnej w Polsce. Program inwestycyjny firmy skupia się na inwestowaniu w kluczowe aktywa infrastrukturalne w Europie i obecnie obejmuje dziesięć innych aktywów: aktywo związane z dystrybucją gazu w Finlandii, portfolio elektrowni wodnych w Norwegii, trzy aktywa związane z taborem kolejowym w Wielkiej Brytanii, udziały w dwóch podmorskich gazociągach w Holandii, udziały w sektorze ciepła sieciowego w Finlandii oraz aktywa związane ze składowaniem rafinowanych węglowodorów w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

"Zgodnie z naszą strategią zakupu i zarządzania wysokiej jakości aktywami infrastrukturalnymi w Europie, zdecydowaliśmy się na pierwszą inwestycję na polskim rynku. Cieszymy się, że możemy odegrać czynną rolę w rozwoju rynku energii odnawialnej w Polsce, szczególnie w sektorze fotowoltaiki, wspieranej przez odpowiednie ramy regulacyjne. Modus Group i Aberdeen Standard Investments wspólnym wysiłkiem zrealizowały transakcję korzystną dla każdej ze stron i liczą na rozszerzenie współpracy w przyszłości" - komentuje Dominic Helmsley, dyrektor ds. infrastruktury gospodarczej w Aberdeen Standard Investments.

"W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na zieloną energię Modus Group nieustannie szuka możliwości inwestowania w projekty solarne w całej Europie. Z projektami inwestycyjnymi o łącznej wartości 45 milionów euro, jesteśmy jednym z największych deweloperów farm słonecznych w Polsce. Skuteczność i wysoka jakość projektów pozwoliły nam nawiązać współpracę z Aberdeen Standard Investments.

Ustaliliśmy, że będziemy kontynuować współpracę w przyszłości, co umożliwi funduszowi inwestycyjnemu zakup projektów energii słonecznej, nad którymi pracujemy zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej. Jesteśmy przekonani, że Polska pozostaje jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków dla rozwoju energii słonecznej ze względu na swój rozmiar i potencjał rozwoju w dziedzinie energii odnawialnej" - mówi Ruslan Sklepowicz, członek Zarządu Modus Group odpowiedzialny za obszar energii odnawialnej.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)