Spółdzielnia zamontowała panele słoneczne na 35 blokach. Mieszkańcy już na tym zyskali

Spółdzielnia zamontowała panele słoneczne na 35 blokach. Mieszkańcy już na tym zyskali31.05.2019 15:41
Spółdzielnia zamontowała panele słoneczne na 35 blokach. Mieszkańcy już na tym zyskali
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Sposób na tańszy prąd? Spółdzielnia we Wrocławiu zainstalowała na dachach bloków panele słoneczne. Mieszkańcom podwyżki cen energii nie straszne.

"Jesteśmy pierwszą Spółdzielnią Mieszkaniową w Polsce, która na szeroką skalę wykorzystuje energię odnawialną" - czytamy na stronie Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe.

W sumie zainstalowano prawie 3 tys. paneli słonecznych na 35 budynkach. Efekt? Niższe rachunki za prąd. Koszty energii już udało się obniżyć o około 300 tys. zł. Te zmniejszyły się z 425 tys. zł rocznie do 120 tys. zł.

Sukcesywnie, po zakończeniu spłat pożyczek dla poszczególnych budynków, pierwsza nastąpi już za 6 lat, opłaty dla mieszkańców za prąd do części wspólnych obniżą się średnio o około 75 proc. - szacował Mirosław Lach, jeden z pomysłodawców Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej, poprzedni przewodniczący Rady Nadzorczej SM Wrocław-Południe.

Zobacz też: Targi Energetyki w Poznaniu

Mieszkańcom nie są straszne nawet podwyżki. Gdyby rynkowa cena energii elektrycznej wzrosła o 40 proc., to rachunki będą wyższe co najwyżej o 10 proc.

Łączna moc "blokowiskowej" elektrowni słonecznej wynosi 739 kWp. W planach jest rozbudowa. To może cieszyć nie tylko mieszkańców spółdzielni, ale wszystkich wrocławian. Panele słoneczne to 600 ton mniej CO2 w atmosferze rocznie.

Jak pisał serwis money.pl, podobne plany mają też spółdzielnie w wielu innych polskich miastach. Już widać, że to inwestycja, która się opłaca.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)