Spółdzielnia zamontowała panele słoneczne na 35 blokach. Mieszkańcy już na tym zyskali

Spółdzielnia zamontowała panele słoneczne na 35 blokach. Mieszkańcy już na tym zyskali
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Adam Bednarek

31.05.2019 15:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sposób na tańszy prąd? Spółdzielnia we Wrocławiu zainstalowała na dachach bloków panele słoneczne. Mieszkańcom podwyżki cen energii nie straszne.

"Jesteśmy pierwszą Spółdzielnią Mieszkaniową w Polsce, która na szeroką skalę wykorzystuje energię odnawialną" - czytamy na stronie Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe.

W sumie zainstalowano prawie 3 tys. paneli słonecznych na 35 budynkach. Efekt? Niższe rachunki za prąd. Koszty energii już udało się obniżyć o około 300 tys. zł. Te zmniejszyły się z 425 tys. zł rocznie do 120 tys. zł.

Sukcesywnie, po zakończeniu spłat pożyczek dla poszczególnych budynków, pierwsza nastąpi już za 6 lat, opłaty dla mieszkańców za prąd do części wspólnych obniżą się średnio o około 75 proc. - szacował Mirosław Lach, jeden z pomysłodawców Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej, poprzedni przewodniczący Rady Nadzorczej SM Wrocław-Południe.

Mieszkańcom nie są straszne nawet podwyżki. Gdyby rynkowa cena energii elektrycznej wzrosła o 40 proc., to rachunki będą wyższe co najwyżej o 10 proc.

Łączna moc "blokowiskowej" elektrowni słonecznej wynosi 739 kWp. W planach jest rozbudowa. To może cieszyć nie tylko mieszkańców spółdzielni, ale wszystkich wrocławian. Panele słoneczne to 600 ton mniej CO2 w atmosferze rocznie.

Jak pisał serwis money.pl, podobne plany mają też spółdzielnie w wielu innych polskich miastach. Już widać, że to inwestycja, która się opłaca.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (8)
Zobacz także