W Polsce groźne są przenośne nośniki danych

W Polsce groźne są przenośne nośniki danych

W Polsce groźne są przenośne nośniki danych
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
15.06.2010 12:23

Jednym z najczęstszych powodów infekcji komputerów w Polsce i w Europie jest nieostrożne posługiwanie się przenośnymi nośnikami danych, takimi jak pendrive’y czy dyski USB - wynika ze statystyk laboratorium antywirusowego firmy ESET, producenta rozwiązań antywirusowych

Mimo, że w Polsce najczęściej atakującym zagrożeniem od wielu miesięcy pozostaje rodzina koni trojańskich wykradających loginy i hasła do gier sieciowych, analitycy zagrożeń firmy ESET zwracają uwagę na drugie na liście zagrożenie INF/Autorun, atakujące za pośrednictwem plików autostartu nośników danych. W rozprzestrzenianiu się tego zagrożeniu pomagają sami użytkownicy, którzy wymieniając się pomiędzy sobą plikami, wykorzystują do tego celu nie tylko sieć, ale również przenośne nośniki danych - pendrive’y oraz dyski USB. Wetknięcie w port USB zainfekowanego nośnika kończy się zarażeniem komputera, który przekazuje zagrożenie każdemu kolejnemu pendrive’owi. W efekcie w maju INF/Autorun był przyczyną 8,86. infekcji wykrytych w Polsce oraz 8,08% infekcji zlokalizowanych w Europie.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Firma ESET zauważa, że do infekcji INF/Autorun dochodzi najczęściej przypadkowo, a sam użytkownik jest nieświadomy zagrożenia jakie na niego czyha. Jak zatem ustrzec się infekcji? Specjaliści z laboratorium antywirusowego ESET podkreślają, że najprostszym sposobem na ochronę jest zablokowanie możliwości automatycznego uruchamiania nośników w ustawieniach systemu operacyjnego. Dodatkową pewność daje sprawdzenie podłączonego nośnika za pomocą programu antywirusowego jeszcze przed rozpoczęciem kopiowania z niego danych. Bezpieczni pozostają użytkownicy pakietów bezpieczeństwa oraz programów antywirusowych z aktywnym skanerem rezydentnym, który w razie wykrycia zagrożenia w porę ostrzeże użytkownika przed niebezpieczeństwem.

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. Eset)

Wśród pozostałych zagrożeń, które w maju infekowały komputery polskich użytkowników najczęściej znalazł się robak internetowy Conficker, wykorzystujący załataną już lukę w systemach operacyjnych Windows (5,35 % wszystkich wykrytych infekcji), robak Win32/Agent (3,29% wszystkich wykrytych infekcji) potrafiący wykradać dane użytkownika oraz Win32/Pacex (1,77% wszystkich wykrytych infekcji), który służy koniom trojańskim do maskowania ich obecności na dysku twardym zainfekowanej maszyny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)