W pogoni za internetową Europą
Jak Polska wypada na tle innych krajów w dostępie do Internetu? Z raportów Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Cyfrowej Agendy Europejskiej wynika, że nie mamy się czego wstydzić. Pod względem ilości nowych łączy internetu szerokopasmowego zajmujemy czwarte miejsce.
27.04.2012 | aktual.: 27.04.2012 14:36
W dużym stopniu do rozwoju internetu w Polsce przyczynił się wzrost liczby komputerów w polskich gospodarstwach domowych. Ponad 6. % respondentów pytanych przez UKE deklarowało, że posiada komputer stacjonarny, przenośny lub oba. Blisko 60% badanych ma dostęp do sieci, z czego 21,1% dysponuje łączem o prędkości od 2 Mb/s do 3, 99 Mb/s. Z przepustowości 4 Mb/s - 7, 99 Mb/s korzysta tylko 17% internautów. Najważniejszym kryterium wyboru dostawcy jest szybkość sieci oraz atrakcyjność cenowa oferowanych pakietów.
- Mb/s - standard UE
Pomimo tego, że wskaźnik dostępu do internetu stale rośnie, nadal znacząco odbiegamy od standardów innych krajów Unii Europejskiej. Łącza o prędkości równej bądź wyższej od 1. Mb/s posiada ponad 80% mieszkańców Bułgarii, ok. 70% Portugalczyków czy ponad 60% Belgów. Polscy internauci są w o wiele gorszej sytuacji, zaledwie ok. 18% z nich może pochwalić się takim transferem (źródło: Cyfrowa Agenda Europejska).
Jedną z najistotniejszych przyczyn tego stanu rzeczy jest sposób dostarczania Internetu. W przeciwieństwie do mieszkańców wielu innych członków UE, którzy korzystają głównie ze światłowodów, w Polsce najbardziej popularne są łącza telefoniczne. Z raportu UKE o stanie infrastruktury telekomunikacyjnej, wynika, że w województwie łódzkim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim liczba łączy światłowodowych jest znikoma. Jedynie 1/3 małopolskich miejscowości, obsługiwana jest przez operatorów, którzy deklarują posiadanie zakończenia sieci światłowodowych. Sytuacja na Śląsku i Dolnym Śląsku wygląda podobnie jak w Małopolsce.
- Nie ma innej technologii, która mogła by rywalizować ze światłowodami pod względem oferowanej maksymalnej prędkości transmisji danych oraz stabilności i bezawaryjności połączeń. Dlatego rozbudowa sieci jest warunkiem koniecznym dla dalszego rozwoju usług telekomunikacyjnych w Polsce.- mówi Paweł Dobosz z Moico –. Aby ten proces przyspieszyć operatorzy powinni łączyć siły i realizować wspólne inwestycje. Do tej pory na taką współpracę decydują się tylko nieliczne firmy, ale, co może cieszyć, z roku na rok takich inicjatyw jest coraz więcej – dodaje.
Dogonimy Europę?
Dorównanie unijnym wskaźnikom stało się jednym ze strategicznych celów naszego państwa. Jednym z pierwszych i najważniejszych kroków polskiego rządu było uchwalenie ustawy z dnia 7 maja 2010r. o wspieraniu rozwoju i usług sieci telekomunikacyjnych (Dz. U. Nr 106. poz. 675).
–. Z punktu widzenia firm telekomunikacyjnych, poza idącymi w dobrym kierunku regulacjami prawnymi, które zwiększają konkurencyjność na rynku, znaczącą rolę odgrywa możliwość współfinansowania własnych inwestycji ze środków Unii Europejskiej – podkreśla Paweł Dobosz, Moico – Podstawą do szybkiego rozbudowania sieci szerokopasmowych w skali całego kraju musi być jednak coraz ściślejsze współdziałanie pomiędzy administracją rządową, poszczególnymi samorządami oraz firmami telekomunikacyjnymi. Bez tego elementu, proces budowy społeczeństwa informacyjnego w Polsce będzie się wydłużał. Przykładem takiego współdziałania w województwie pomorskim jest umowa podpisana w lutym br. między Telekomunikacją Polską, a zarządem województwa. W ramach przedsięwzięcia do końca 2013 roku ma powstać sieć światłowodowa o łącznej długości ponad 1600 km, umożliwiająca korzystanie z szerokopasmowego internetu mieszkańcom ponad 250 miejscowości. Co ważne, zostanie ona otwarta dla innych operatorów, dzięki czemu każda firma, po
wybudowaniu sieci dostępowej, będzie mogła świadczyć swoje usługi klientom. Wcześniej realizację podobnego przedsięwzięcia rozpoczęto także w województwie lubuskim.
Podobny cel tj. redukcję białych plam internetowym przyświeca pięciu projektom „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej”. Obejmują one zasięgiem województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Przedsięwzięcie uwzględnia dodatkowo przeprowadzenie szkoleń informatycznych dla mieszkańców makroregionu. W tym wypadku powstała sieć światłowodowa również będzie dostępna dla wszystkich przedsiębiorców telekomunikacyjnych oferujących usługi końcowym użytkownikom. Szereg może nie tak spektakularnych inwestycji realizują w całym kraju także operatorzy lokalni. W dużej mierze są to przedsięwzięcia realizowane dzięki środkom Unii Europejskiej. Jak zapowiedziała Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj, do 201. roku 95% z nas powinno mieć dostęp do Internetu o prędkości 30Mb/s.