Trwa ładowanie...
d3m3qit

W Pendolino nie da się rozmawiać przez telefon. Intercity waha się, czy to naprawić

Internet w Pendolino, a właściwie jego brak, to nie jedyna rzecz, na którą narzekają pasażerowie. Problemy występują również z zasięgiem telefonicznym, co utrudnia prowadzenie rozmów. To może się jednak zmienić.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pendolino ułatwi rozmowy przez telefon?
Pendolino ułatwi rozmowy przez telefon? (Wikimedia Commons CC0)
d3m3qit

Fakt, że w Pendolino nie da się komfortowo rozmawiać przez telefon, zapewne niektórych cieszy - przynajmniej mają namiastkę strefy ciszy. Ze względu na pudło pociągów, które tłumi komórkowy sygnał, prowadzenie telefonicznych rozmów możliwe jest tylko na przedsionkach. Czy przy okazji montażu WiFi w Pendolino jest szansa, by rozwiązać również i ten problem?

Okazuje się, że tak. Wystarczyłoby zamontować powtarzacze (repeatery) sygnału. I jak informuje portal rynek-kolejowy.pl, Alstom - czyli producent pociągów - zaproponował ich instalację. Decyzja leży więc po stronie Intercity, ale przewoźnik jeszcze się waha.

- Pasażerowie skarżą się, że nie mogą zadzwonić, ale najważniejsze jest dla nich Wi-Fi - mówi w rozmowie z rynek-kolejowy.pl prezes PKP Intercity Marek Chraniuk - Czas pokaże, czy skorzystamy z tej opcji. Ja osobiście nie do końca sobie wyobrażam co będzie, jak kilkudziesięciu pasażerów nagle zechce rozmawiać przez telefon. Wystarczy zobaczyć, jak oblegana jest strefa ciszy – powiedział Chraniuk.

d3m3qit

Trochę słowa prezesa PKP Intercity mnie nie przekonują. Równie dobrze można byłoby wykorzystać argument o zakłóceniu spokoju innym przy instalacji WiFi. Sam niejednokrotnie spotkałem się z pasażerami, którzy oglądali głośno filmy przez internet. Gdyby zablokować dostęp do sieci, nie mogliby tego robić. Ale wszyscy wiemy, że problemem jest nie odtwarzany materiał, a brak kultury. W nowych pociągach powinniśmy móc rozmawiać przez telefon. Lepiej edukować niż zakładać, że każdy pasażer będzie wydzierał się do słuchawki.

WiFi w Pendolino - w końcu

Do końca 2018 roku wyjedzie pierwsze Pendolino z dostępem do wi-fi. Kontrakt opiewa na 31,7 mln zł. Za tę kwotę Alstom zamontuje routery z dostępem do bezprzewodowego internetu we wszystkich 20 składach. Firma będzie też odpowiedzialna za serwisowanie urządzeń przez 5 lat. Licencja zostanie jednak przeniesiona na PKP IC. Dla podróżnych internet będzie darmowy.

d3m3qit

Podziel się opinią

Share

d3m3qit

d3m3qit
Więcej tematów