W naszej galaktyce może być co najmniej 36 obcych cywilizacji. Tak wynika z najnowszych badań

W naszej galaktyce może być co najmniej 36 obcych cywilizacji. Tak wynika z najnowszych badań

W naszej galaktyce może być co najmniej 36 obcych cywilizacji. Tak wynika z najnowszych badań
Źródło zdjęć: © Getty Images
Karolina Modzelewska
16.06.2020 11:10, aktualizacja: 16.06.2020 11:41

Istnienie człowieka jest dowodem na to, że we Wszechświecie możliwe jest zaawansowane życie. Do tej pory nie udało się jednak odkryć innych, podobnych cywilizacji, pomimo podejmowania intensywnych prób. Naukowcy nie tracą nadziei, a nowe metody badań uważają za światełko w tunelu.

Nowa metoda szacowania prawdopodobieństwa życia poza Ziemią daje nadzieję na odkrycie obcych cywilizacji. Jej wykorzystanie pozwoliło ustalić, że może istnieć co najmniej 36 zaawansowanych cywilizacji, które są zdolne do nadawania sygnałów komunikacyjnych w galaktyce Drogi Mlecznej.

- W naszej galaktyce powinno być co najmniej kilkadziesiąt aktywnych cywilizacji, zakładając, że inteligentne życie potrzebuje 5 miliardów lat, aby uformować się na innych planetach, tak jak na Ziemi - wyjaśnił astrofizyk Christopher Conselice z University of Nottingham w Wielkiej Brytanii.

Szacowanie liczby obcych cywilizacji

Naukowcy wykorzystali różne parametry, aby oszacować liczbę inteligentnych cywilizacji w naszej galaktyce. Wyniki swoich badań opisali na łamach czasopisma "The Astrophysical Journal".

- Pomysł dotyczy ewolucji, ale w skali kosmicznej. Nazywamy to równaniem "Astrobiological Copernican Limit" – poinformował Conselice.

Inteligentne życie w kosmosie

Eksperci założyli, że inteligentne życie mogło rozwinąć się na skalistych planetach w strefach mieszkalnych gwiazd-gospodarzy o wystarczającym wieku i metaliczności.

Dlaczego więc nigdy nie odkryliśmy nowych cywilizacji? Naukowcy uważają, że jest to wina rozmiarów naszej galaktyki. Ich obliczenia pozwoliły ustalić, że średni dystans dzielący obce cywilizacje od Ziemi to około 17 tysięcy lat świetlnych.

- Nasze nowe badania sugerują, że poszukiwania pozaziemskich inteligentnych cywilizacji nie tylko pokażą nam, czy one istnieją, ale też dadzą nam wskazówki na temat tego, jak długo nasza cywilizacja przetrwa – zaznaczył Conselice.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)