Trwa ładowanie...
d2in2h7

NASA: Obiekt Hoaga i niezwykła galaktyka wewnątrz...dwóch innych. Naukowcy nie wiedzą jak powstała

Obiekt Hoaga jest zwykłą galaktyką. Obserwując ją z Ziemi, możemy zobaczyć, że znajduje się obrębie innej galaktyki, która z kolei znajduje się w następnej. Naukowcy wciąż nie znaleźli odpowiedzi, jak doszło do powstania takiego obiektu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Obiekt Hoaga
Obiekt Hoaga (NASA)
d2in2h7

W konstelacji Węża znajduje się niezwykły Obiekt Hoaga. To niezwykle zadka galaktyka w kształcie pierścienia położona ok. 600 mln lat świetlnych od Ziemi. Na zdjęciu zrobionym przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a widać, że jasny pierścień miliardów niebieskich gwiazd tworzy idealne koło wokół znacznie mniejszej i gęstszej kuli czerwonawych gwiazd. W ciemnej szczelinie między dwoma gwiezdnymi okręgami widać kolejną galaktykę pierścieniową.

Naukowcy nie mają pojęcia, jak doszło do tego rozerwania Obiektu Hoaga, dzięki czemu galaktyka rozdzieliła się na dwa pierścienie. Tego typu obiekty stanowią zaledwie 0,1 proc. wszystkich znanych galaktyk, więc wciąż skrywają wiele tajemnic.

d2in2h7

Popularna teoria mówi, że Obiekt Hoaga był niegdyś galaktyką w kształcie dysku, ale zderzenie z sąsiednią galaktyką wyrwało dziurę w "brzuchu" dysku i trwale wypaczyło jego przyciąganie grawitacyjne. Jednak do zdarzenia musiałoby dojść ponad 3 mld lat temu, w innym wypadku badacze byliby w stanie znaleźć dowody na tę tezę.

Zobacz też: Niesamowite obrazy Drogi Mlecznej

Jeżeli do jakiejkolwiek katastrofy w galaktyce faktycznie doszło, musiało to mieć miejsce miliardy lat temu. Niestety jeśli faktycznie tak było, naukowcy nie znajdą już na to dowodów. Mając do dyspozycji tylko garść innych znanych galaktyk pierścieniowych (z których żadna nie wykazuje idealnie symetrycznych cech znalezionych w tej jednej), Obiekt Hoaga pozostaje tajemnicą.

d2in2h7
d2in2h7

Podziel się opinią

Share
d2in2h7
d2in2h7
Więcej tematów