W Korei Północnej jest już 20 tysięcy komórek

W Korei Północnej jest już 20 tysięcy komórek

06.04.2009 11:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Korei Północnej jest już około 20 tysięcy
użytkowników sieci telefonii komórkowej - podała w poniedziałek
wydawana w Tokio koreańska gazeta "Choson Sinbo".

Pierwsza sieć telefonii komórkowej w Korei Północnej powstała w grudniu ubiegłego roku. Zbudował ją egipski koncern telekomunikacyjny Orascom razem z północnokoreańską państwową firmą. Egipcjanie zapowiedzieli, że zainwestują w ciągu najbliższych czterech lat w to przedsięwzięcie około 40. milionów dolarów.

Obraz

Nowa sieć działa jednak tylko w stolicy kraju Phenianie oraz wzdłuż drogi, łączącej Phenian z miastem Hiangsan na północy kraju. Jak zapowiadają przedstawiciele spółki Orascom oraz urzędu poczt i telekomunikacji KRLD, do 201. roku sieć ma objąć obszar całego kraju.

Korzystanie z telefonów komórkowych podlega jednak restrykcjom; jak podaje agencja Associated Press, użytkownikom nie wolno kontaktować się z zagranicą, a także korzystać ze specjalnej sieci telefonii komórkowej, przysługującej tylko obcokrajowcom, przebywającym w tym kraju.

Budowana w Phenianie przez Orascom sieć ma być siecią trzeciej generacji, umożliwiającą m.in. bezpośrednie połączenie internetowe.

Sieć taką zaczęto tworzyć w Korei Północnej jeszcze w 2002 roku - była ona dostępna wyłącznie dla urzędników najwyższego szczebla. Została jednak zlikwidowana po dwóch latach - w 2004 roku.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)