W końcu alternatywa dla amerykańskiego GPS-u! Start już w tym roku

W końcu alternatywa dla amerykańskiego GPS‑u! Start już w tym roku

W końcu alternatywa dla amerykańskiego GPS-u! Start już w tym roku
Źródło zdjęć: © Igor Mojzes - Fotolia.com
07.01.2016 13:04, aktualizacja: 07.01.2016 14:55

Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że do końca tego roku udostępnione zostaną pierwsze usługi, świadczone przez system satelitów Galileo. W zamierzeniu mają być one europejską alternatywą dla amerykańskiego GPS-u.

ESA opublikowała w sieci wideo, w którym ogłasza swoje plany rozwoju na bieżący rok. Wśród nich znalazło się wzmocnienie systemu Galileo o 4 kolejne satelity. Zwiększy to ich liczbę do ponad 1/3 planowanej konstelacji. Dzięki temu możliwe będzie w końcu uruchomienie pierwszych usług systemu. Pełną funkcjonalność zaś osiągnąć ma on do roku 2020.

System Galileo ma być w pełni zgodny z amerykańskim GPS-em i rosyjskim Glonassem przy zachowaniu całkowitej niezależności od nich. Działać będzie więc w pełni samodzielnie, ale obsługiwać będą go mogły te same urządzenia i odbiorniki. Po umieszczeniu na orbicie wszystkich satelitów Europejskiej Agencji Kosmicznej, Galileo zdolny ma być do określania położenia z dokładnością do 1 metra dzięki zastosowaniu rozwiązania z dwiema częstotliwościami w standardzie.

Do 15 grudnia 2015 roku na orbicie wokołoziemskiej znalazło się 8 satelitów Galileo. Łącznie ma ich zaś być 24 stale działających i 6 zapasowych. Cały system umożliwiać ma początkowo nawigację do 75 stopni szerokości geograficznej północnej, czyli północnego krańca Norwegii. Obecność zapasowych satelitów zapewnia, że utrata połączenia z jednym z nich nie powinna mieć zauważalnego efektu dla użytkownika.

Prace nad systemem Galileo rozpoczęto jeszcze w 2005 roku, kiedy wystrzelono pierwszego eksperymentalnego satelitę GIOVE-A. Jego rolą było przetestowanie rozwiązań technologicznych, stojących u podstaw "europejskiego GPS-u". W tym samym czasie ESA zabezpieczyła kluczowe dla jego działania częstotliwości w Międzynarodowym Związku Telekomunikacyjnym.

Warto też wspomnieć o jeszcze jednej, innowacyjnej funkcji systemu Galileo. Poza podawaniem informacji na temat lokalizacji ma on również pomagać w sytuacjach kryzysowych. Satelity wyposażono w transpondery, które zdolne są do przekazywania sygnału alarmowego od użytkownika do odpowiednich służb. W razie np. zgubienia się na szlaku możliwe więc będzie za jego pomocą szybkie przekazanie swojej lokalizacji i zaalarmowanie najbliższego centrum kryzysowego.

_ Dominik Gąska / www.esa.int / http://www.navipedia.net/ _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)