W końcu alternatywa dla amerykańskiego GPS‑u! Start już w tym roku

W końcu alternatywa dla amerykańskiego GPS-u! Start już w tym roku
Źródło zdjęć: © Igor Mojzes - Fotolia.com

07.01.2016 13:04, aktual.: 07.01.2016 14:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że do końca tego roku udostępnione zostaną pierwsze usługi, świadczone przez system satelitów Galileo. W zamierzeniu mają być one europejską alternatywą dla amerykańskiego GPS-u.

ESA opublikowała w sieci wideo, w którym ogłasza swoje plany rozwoju na bieżący rok. Wśród nich znalazło się wzmocnienie systemu Galileo o 4 kolejne satelity. Zwiększy to ich liczbę do ponad 1/3 planowanej konstelacji. Dzięki temu możliwe będzie w końcu uruchomienie pierwszych usług systemu. Pełną funkcjonalność zaś osiągnąć ma on do roku 2020.

System Galileo ma być w pełni zgodny z amerykańskim GPS-em i rosyjskim Glonassem przy zachowaniu całkowitej niezależności od nich. Działać będzie więc w pełni samodzielnie, ale obsługiwać będą go mogły te same urządzenia i odbiorniki. Po umieszczeniu na orbicie wszystkich satelitów Europejskiej Agencji Kosmicznej, Galileo zdolny ma być do określania położenia z dokładnością do 1 metra dzięki zastosowaniu rozwiązania z dwiema częstotliwościami w standardzie.

Do 15 grudnia 2015 roku na orbicie wokołoziemskiej znalazło się 8 satelitów Galileo. Łącznie ma ich zaś być 24 stale działających i 6 zapasowych. Cały system umożliwiać ma początkowo nawigację do 75 stopni szerokości geograficznej północnej, czyli północnego krańca Norwegii. Obecność zapasowych satelitów zapewnia, że utrata połączenia z jednym z nich nie powinna mieć zauważalnego efektu dla użytkownika.

Prace nad systemem Galileo rozpoczęto jeszcze w 2005 roku, kiedy wystrzelono pierwszego eksperymentalnego satelitę GIOVE-A. Jego rolą było przetestowanie rozwiązań technologicznych, stojących u podstaw "europejskiego GPS-u". W tym samym czasie ESA zabezpieczyła kluczowe dla jego działania częstotliwości w Międzynarodowym Związku Telekomunikacyjnym.

Warto też wspomnieć o jeszcze jednej, innowacyjnej funkcji systemu Galileo. Poza podawaniem informacji na temat lokalizacji ma on również pomagać w sytuacjach kryzysowych. Satelity wyposażono w transpondery, które zdolne są do przekazywania sygnału alarmowego od użytkownika do odpowiednich służb. W razie np. zgubienia się na szlaku możliwe więc będzie za jego pomocą szybkie przekazanie swojej lokalizacji i zaalarmowanie najbliższego centrum kryzysowego.

_ Dominik Gąska / www.esa.int / http://www.navipedia.net/ _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (16)
Zobacz także