W Gdyni powstał gigantyczny odkurzacz. Trafi na Islandię

Strona głównaW Gdyni powstał gigantyczny odkurzacz. Trafi na Islandię
03.12.2018 14:49
W Gdyni powstał gigantyczny odkurzacz. Trafi na Islandię
Źródło zdjęć: © YouTube/gospodarkamorska.pl

"Odkurzacz" jest w stanie wyładować 500 t urobku na godzinę. Powstał w Polsce, ale wykorzystywany będzie na Islandii.

Odkurzacz nabrzeżowy waży prawie 400 ton. Jak informuje serwis gospodarkamorska.pl, urządzenie już w czwartek trafi na Islandię. Docelowo ma pracować w hucie aluminium w Hafnarfjörður. Budowa rozpoczęła się na przełomie marca i kwietnia 2018 roku.

289746988613008378
Źródło zdjęć: © YouTube/gospodarkamorska.pl

Jak działa taki sprzęt? Tłumaczy to Adam Tchórzewski, kierownik projektu Energomontaż Północ Gdynia, gdzie odkurzacz powstał.

- Odkurzacz ma za zadanie wyciągać urobek ze statku za pomocą stworzonej wewnątrz maszynowni próżni. W tym przypadku będzie to krzemek glinu, potrzebny w procesie wytwarzania aluminium w hucie na Islandii. Podstawowym parametrem i najistotniejszym dla klienta jest wydajność tego urządzenia. Ten egzemplarz akurat ma za zadanie wyładować 500 t urobku na godzinę - wyjaśnił serwisowi gospodarkamorska.pl.

Transport takiego giganta nie jest łatwym zadaniem. Za przewóz odpowiada ciężarowiec Happy Dover, mający 156,93 m długości. Jego nośność to 18 074 t. Aby załadować odkurzacz na statek, najpierw musiał zostać zsunięty na nabrzeże, by potem dźwigi na statku mogły załadować "paczkę".

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)