W Gdyni powstał gigantyczny odkurzacz. Trafi na Islandię

W Gdyni powstał gigantyczny odkurzacz. Trafi na Islandię
Źródło zdjęć: © YouTube/gospodarkamorska.pl
Adam Bednarek

03.12.2018 14:49, aktual.: 03.12.2018 14:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Odkurzacz" jest w stanie wyładować 500 t urobku na godzinę. Powstał w Polsce, ale wykorzystywany będzie na Islandii.

Odkurzacz nabrzeżowy waży prawie 400 ton. Jak informuje serwis gospodarkamorska.pl, urządzenie już w czwartek trafi na Islandię. Docelowo ma pracować w hucie aluminium w Hafnarfjörður. Budowa rozpoczęła się na przełomie marca i kwietnia 2018 roku.

Obraz
© YouTube/gospodarkamorska.pl

Jak działa taki sprzęt? Tłumaczy to Adam Tchórzewski, kierownik projektu Energomontaż Północ Gdynia, gdzie odkurzacz powstał.

- Odkurzacz ma za zadanie wyciągać urobek ze statku za pomocą stworzonej wewnątrz maszynowni próżni. W tym przypadku będzie to krzemek glinu, potrzebny w procesie wytwarzania aluminium w hucie na Islandii. Podstawowym parametrem i najistotniejszym dla klienta jest wydajność tego urządzenia. Ten egzemplarz akurat ma za zadanie wyładować 500 t urobku na godzinę - wyjaśnił serwisowi gospodarkamorska.pl.

Transport takiego giganta nie jest łatwym zadaniem. Za przewóz odpowiada ciężarowiec Happy Dover, mający 156,93 m długości. Jego nośność to 18 074 t. Aby załadować odkurzacz na statek, najpierw musiał zostać zsunięty na nabrzeże, by potem dźwigi na statku mogły załadować "paczkę".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)