W Gdańsku powstaje najnowocześniejsze w Polsce laboratorium badawcze

W Gdańsku powstaje najnowocześniejsze w Polsce laboratorium badawcze

W Gdańsku powstaje najnowocześniejsze w Polsce laboratorium badawcze
Źródło zdjęć: © SXC.hu
15.03.2012 10:36, aktualizacja: 15.03.2012 14:25

Nowoczesne laboratorium naukowo-badawcze systemów elektroenergetycznych
powstaje na Politechnice Gdańskiej. Celem placówki będzie badanie innowacyjnych technologii z zakresu elektroenergetyki i energoelektroniki.

"Będzie to najnowocześniejsze laboratorium w Polsce i jedno z najnowocześniejszych w Europie, które będzie się zajmować systemami elektroenergetycznymi, czyli sieciami elektroenergetycznymi i nowoczesnymi źródłami energii, w tym źródłami odnawialnymi" - powiedział Andrzej Augusiak z Politechniki Gdańskiej (PG), koordynator projektu Linte^2. Zwrócił uwagę, że placówka "przede wszystkim będzie zajmować się współpracą nowoczesnych systemów elektroenergetycznych".

W środę w Gdańsku odbyło się uroczyste podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego budynku Laboratorium Innowacyjnych Technologii Elektroenergetycznych i Integracji Odnawialnych Źródeł Energii Linte^2. Laboratorium ma być oddane do użytku pod koniec 2013 r.

Głównym zadaniem nowego laboratorium będzie badanie innowacyjnych technologii z zakresu elektroenergetyki i energoelektroniki. Oczekuje się, że popyt na badanie naukowe w tej dziedzinie oraz wdrażanie ich wyników w przemyśle będzie wzrastał w związku z realizowanym przez UE i Polskę programem oszczędności energii, redukcji emisji CO2 oraz wspierania rozwoju energetyki odnawialnej i jądrowej.

"W laboratorium naukowcy będą realizować prace badawczo-wdrożeniowe dla przedsiębiorców" - wyjaśnił Augusiak. Dodał, że niewykluczone, że z placówki będą mogli też korzystać studenci, ale, jak podkreślił, "nie jest to inwestycja edukacyjna".

"Rzeczywiście będzie to supernowoczesne i unikalne laboratorium do symulowania pracy i badań nad bezpieczeństwem funkcjonowania systemu elektroenergetycznego" - powiedziała pełnomocnik rządu ds. polskiej energetyki jądrowej Hanna Trojanowska, która uczestniczyła w uroczystościach w Gdańsku.

Trojanowska uważa, że największą wartość dodaną przedsięwzięcia stanowi możliwość wdrożenia innowacyjnych pomysłów.

"W laboratorium przeprowadzane będą eksperymenty dotyczące energii pochodzącej z różnych źródeł i sposobu ich integracji" - tłumaczył rektor PG, prof. Henryk Krawczyk.

Budowa gmachu laboratorium ma się zakończyć we wrześniu, natomiast jego wyposażanie ma być ukończone do grudnia 201. r. Laboratorium o pow. mniej więcej 2 tys. m kw. będzie się znajdować w specjalnie zaprojektowanym i zbudowanym budynku na terenie PG przy ul. Sobieskiego. Koszt inwestycji to mniej więcej 44 mln zł, z czego ok. 10 milionów złotych pochłonie budowa, a reszta będzie przeznaczona na wyposażenie laboratorium. 85 proc. kosztów inwestycji pokrywa Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, pozostałe 15 proc. - budżet państwa.

"PG stara się być także znaczącym udziałowcem badań naukowych w Polsce w zakresie energetyki jądrowej i są plany stworzenia w Gdańsku kolejnego laboratorium, z którym współpracowałoby laboratorium Linte^2. - powiedział PAP Augusiak. Chodzi o stworzenie Pomorskiego Centrum Energetyki Jądrowej, które byłoby zlokalizowane w sąsiedztwie budynku Linte^2.

Hanna Trojanowska powiedziała dziennikarzom, że "zdecydowanie będzie popierała powstanie w Gdańsku laboratorium zajmującego się energetyka jądrową." "Jest szansa, że w Gdańsku powstanie zaplecze intelektualne i naukowo-badawcze dla wszystkich kwestii związanych z technologiami innowacyjnymi potrzebnymi w elektroenergetyce i energoelektronice" - dodała.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)