W czwartek ruszyła naziemna telewizja cyfrowa
Od czwartku mieszkańcy Warszawy, Poznania, Zielonej Góry i Żagania oraz
okolic tych miejscowości mogą oglądać Polsat, TVN, TV Puls i TV4 w naziemnej telewizji cyfrowej. W godzinach popołudniowych spółka TP EmiTel uruchomiła nadajniki tej telewizji.
Jak powiedział w czwartek PAP dyrektor biura usług radiowych i telewizyjnych TP EmiTel Piotr Siemieniec, nadajniki zostały uruchomione ok. godz. 16. "Wszystko odbyło się zgodnie z planem. Uruchomiliśmy pięć obiektów nadawczych w czterech lokalizacjach. W Warszawie i okolicach nadajemy podwójnie - z Raszyna z dużą mocą i Pałacu Kultury i Nauki z mocą zdecydowanie mniejszą, doświetlającą centrum Warszawy" - zaznaczył.
Uruchomione programy znajdują się na tzw. drugim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej, który rusza w pierwszej kolejności; trwają przygotowania do uruchomienia pierwszego i trzeciego multipleksu, na których znajdą się programy TVP. W drugim multipleksie docelowo znajdzie się osiem programów - oprócz Polsatu, TVN, TV4 i TV Puls, każdy z tych nadawców umieści w nim po jeszcze jednym kanale.
Multipleks jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.
Należący do Grupy Telekomunikacji Polskiej EmiTel we wtorek i środę podpisał z Polsatem, TVN, TV Puls i TV4 umowy dot. nadawania programów na drugim multipleksie. Spółka będzie odpowiedzialna za multipleksację (łączenie programów w jeden strumień), dosyłanie i emisję sygnału TV.
15 lat Wirtualnej Polski! W środę Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował też harmonogram uruchomienia drugiego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej, który na ręce prezes UKE Anny Streżyńskiej przesłał EmiTel.
Zgodnie z nim do 3. grudnia 2010 r. emisja nastąpi w Gdańsku, Pile, Płocku, Siedlcach, Szczecinie, Rzeszowie i Wiśle. Do 30 kwietnia 2011 r. - w Iławie, Białogardzie, Częstochowie, Kaliszu, Olsztynie, Świnoujściu. Do 31 lipca 2011 r. - w Białymstoku, Bydgoszczy, Dęblinie, Katowicach, Kielcach, Koninie, Krakowie, Lublinie, Przemyślu, Przysusze, Suwałkach, Szczawnicy, Wrocławiu, Zamościu, Elblągu, Kłodzku, Koszalinie, Lęborku, Opolu, Rabce, Tarnowie i Zakopanem. Do 31 grudnia 2011 r. - w Gnieźnie, Leżajsku, Ostrołęce, Łodzi, Gorlicach i Bieszczadach. Do 31 grudnia 2013 r. - w Giżycku i Jeleniej Górze.
TP EmiTel, właściciel największej w kraju sieci nadajników radiowo-telewizyjnych, został wybrany we wrześniu przez Polsat, TVN, TV Puls i TV4 na operatora drugiego multipleksu. Posiada największą w Polsce własną infrastrukturę - ponad 30. obiektów nadawczych i telekomunikacyjnych (w tym 50 obiektów o wysokości ponad 200 metrów).
Naziemna telewizja cyfrowa będzie sukcesywnie zastępować sygnał analogowy na terenie całego kraju.
Nadawanie w systemie cyfrowym oznacza lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz telewizję wysokiej rozdzielczości (HDTV). Transmisja cyfrowa to też większa efektywność wykorzystania częstotliwości radiowych, dzięki czemu możliwe będzie m.in. zwiększenie oferty programowej i obniżenie kosztów nadawania pojedynczego programu. Cyfryzacja umożliwi też nadawanie obrazu w różnych formatach, np. panoramicznym, a także równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych.
Dzięki telewizji cyfrowej rozwiną się też usługi dodatkowe - np. pay-per-view (płacenie za konkretny program) czy e-commerce (sprzedaż on-line). Możliwe będzie też m.in. wprowadzanie "kodów rodzicielskich", blokujących dzieciom dostęp do programów dla dorosłych.
By oglądać programy naziemnej telewizji cyfrowej, trzeba mieć odbiornik telewizyjny z tzw. dekoderem MPEG-4 lub kupić sam dekoder, tzw. set-top box i podłączyć go do odbiornika.
Telewizyjny sygnał analogowy ma zostać wyłączony do 3. lipca 2013 r.