W czerwcu darmowe WiFi w pierwszych czterech pociągach

W czerwcu darmowe WiFi w pierwszych czterech pociągach

W czerwcu darmowe WiFi w pierwszych czterech pociągach
Źródło zdjęć: © PAP/Maciej Kulczyński
09.05.2014 14:45, aktualizacja: 09.05.2014 14:59

W czerwcu tego roku w pierwszych czterech pociągach PKP Intercity
pasażerowie będą mogli korzystać z bezprzewodowego internetu. W pierwszej kolejności darmowe WiFi
będzie dostępne w pociągach łączących Warszawę z Krakowem, Trójmiastem, Katowicami i Wrocławiem.

Z informacji spółki PKP Intercity wynika, że w pierwszym pociągu - prawdopodobnie do Krakowa - bezpłatny internet pojawi się już w pierwszych dniach czerwca, a do wakacji WiFi będzie w sumie w co najmniej 4-5 pociągach.

"Co najmniej do końca roku WiFi będzie bezpłatne dla pasażerów. W tym czasie operator będzie testował pracę sieci oraz efektywność instalacji w różnych typach wagonów. Sukcesywnie WiFi będzie instalowane w kolejnych wagonach" - powiedział w piątek PAP prezes PKP Intercity Marcin Celejewski, uczestniczący w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Docelowo, w przyszłym roku, WiFi ma być dostępne w 30. wagonach, w tym 140 wagonach pociągu Pendolino, który ma pojawić się na polskich torach w grudniu. Zdaniem prezesa, mimo niedotrzymania terminu dostarczenia pociągów przez ich dostawcę, grudniowy termin uruchomienia Pendolino na trasach między Warszawą a Trójmiastem, Krakowem, Katowicami i Wrocławiem jest obecnie niezagrożony.

Według prezesa obecnie nie jest przesądzone, czy w przyszłości bezprzewodowy internet w pociągach będzie płatny - zależy to od modelu, jaki przyjmie operator.

Niewykluczone, że WiFi pozostanie bezpłatne dla wszystkich pasażerów lub dla klientów sieci T-Mobile, a płacić trzeba będzie jedynie za dodatkowe usługi, czyli przede wszystkim oferowaną przez internet rozrywkę. Dostępnych ma być np. 4. filmów, bajki i seriale, które pasażerowie będą mogli obejrzeć w pociągu na swoim sprzęcie - laptopach, tabletach czy smartfonach.

"To pierwszy na taką skalę projekt w Europie, wprowadzający nowy standard. Wyróżnikiem jest tu udostępnianie pasażerom rozrywki pokładowej w postaci multimedialnej oferty, opartej na bezprzewodowym internecie" - podkreślił Celejewski.

Umowa między PKP Intercity i T-Mobile w sprawie WiFi w pociągach została podpisana w styczniu tego roku. W postępowaniu przetargowym prowadzonym w trybie negocjacji wzięło udział pięć podmiotów. Wartość przedsięwzięcia przekracza 10. mln zł, jednak projekt ma charakter barterowy - PKP nie płaci za instalację i serwis, w zamian oferując T-Mobile różne formy reklamy w pociągach.

Docelowo internet dostępny będzie w relacjach m.in. Trójmiasto-Warszawa-Kraków/Katowice, Szczecin-Poznań-Warszawa, Poznań-Wrocław-Katowice-Bielsko-Biała oraz na niektórych trasach międzynarodowych: Warszawa-Wiedeń-Villach, Warszawa-Praga, Warszawa-Berlin czy Warszawa-Kolonia-Amsterdam.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)