W 2020 roku sieci mobilne mogą się zapchać

W 2020 roku statystyczny Polak odbierze i wyśle za pomocą swojego telefonu komórkowego, smartfona lub tabletu ponad 52 razy więcej danych niż w 2010 roku. Może to doprowadzić do poblemów sieci komórkowych z pojemnością - wynika z danych zaprezentowanych przez firmę Nokia Siemens Networks.

W 2020 roku sieci mobilne mogą się zapchać
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

08.12.2011 14:12

W 2010 roku z mobilnych sieci szerokopasmowych korzystało 8,8 mln klientów. Miesięcznie każdy z nich pobierał średnio 122 MB danych. Do 2020 roku wartość ta wzrośnie ponad 50-krotnie. W 2020 roku z mobilnych sieci szerokopasmowych ma korzystać w Polsce 35 mln użytkowników, a każdy z nich miesięcznie pobierze około 6244 MB danych.

W 2020 roku za pomocą smartfonów w Polsce wysyłanych będzie 232 PB (petabajtów, czyli milionów gigabajtów) danych miesięcznie, natomiast za pomocą laptopów - 346 PB. Dla porównania, w 2010 roku użytkownicy smartfonów w Polsce wysłali 0,12 PB danych.

Stanie się tak za sprawą urządzeń nowej generacji, które oferują dostęp do internetu oraz posiadają szereg aplikacji, do których działania niezbędne jest podłączenie do sieci. Za ich pomocą użytkownicy korzystają z serwisów społecznościowych, zamieszczają zdjęcia w specjalnych serwisach, kupują muzykę oraz oglądają filmy.

Według Nokia Siemens Networks, _ posiadanie w pełni sprawnego telefonu stało się dla Polaków równie ważne, co podłączenie do wody czy elektryczności. Do 2020 roku ilość danych przesyłanych w Polsce wzrośnie ponad 52 razy. Gwałtowny wzrost popytu na dostęp do sieci może spowodować, że w perspektywie najbliższych 10 lat polska infrastruktura telekomunikacyjna może stać się niewydolna. Straty poniosą nie tylko operatorzy, ale również polska gospodarka _ - mówi dr Radomir Grucza, Prezes Zarządu Nokia Siemens Networks w Polsce.

Rozwiązaniem tej sytuacji - według Nokia Siemens Networks - ma być technologia Liquid Net, która uwolni nieużywaną pojemność sieci telekomunikacyjnej i w razie potrzeby przydzieli ją natychmiast we właściwe miejsce. Ponadto Liquid Net umożliwi kierowanie ruchu najbardziej drożnymi kanałami, uwzględniając najniższe koszty między sieciami różnych operatorów. Rozwiązanie ma zapewnić również bieżącą obserwację stanu działania sieci oraz używanych usług.

internetpolskawyniki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)