W 2008 r. powstało 487 miliardów gigabajtów cyfrowych danych

W 2008 r. powstało 487 miliardów gigabajtów cyfrowych danych

W 2008 r. powstało 487 miliardów gigabajtów cyfrowych danych
Źródło zdjęć: © IDG
19.05.2009 19:00, aktualizacja: 20.05.2009 10:13

Firma EMC Corporation poinformowała, że w 2008 roku na świecie utworzono 487 miliardów gigabajtów cyfrowych danych. Przewiduje również, że liczba ta zostanie w przyszłości podwojona co 18 miesięcy.

Z najnowszego raportu IDC (sponsorowany on był przez EMC) noszącego tytuł "As the Economy Contracts, the Digital Universe Expands" ("Gdy kurczy się gospodarka, rozszerza się cyfrowy wszechświat") wynika, że ilość cyfrowych informacji, które zostały stworzone w 200. r. rosła o 3% szybciej niż zakładały wcześniejsze przewidywania.
"_ Wbrew popularnemu przekonaniu, pomimo pogorszenia się stanu gospodarki pod koniec 2008 r., tempo tworzenia cyfrowych informacji i przesyłanych ich przez Internet, sieci telefoniczne i fale radiowe aktualnie rośnie _" - powiedział John Gantz z IDC

Analitycy prognozują teraz, że "_ cyfrowy wszechświat będzie podwajał swoją objętość co 18 miesięcy _". W 201. roku ma więc zostać utworzonych pięciokrotnie więcej cyfrowych danych niż w roku 2008.

Obraz
© (fot. IDG)

Trzecia odsłona raportu podaje, że w 2008 roku stworzono cyfrowe dane, których łączna objętość sięga aż 487 miliardów gigabajtów. Jego autorzy przeliczyli, że stanowi to równowartość ponad:

- 237 miliardów całkowicie zapełnionych przenośnych urządzeń Amazon Kindle,
- 4,8 biliardów internetowych transakcji bankowych,
- 3 biliardów komunikatów zamieszczanych w serwisie Twitter,
- 162 bilionów zdjęć cyfrowych,
- 30 miliardów całkowicie zapełnionych urządzeń Apple iPod Touch,
- 1. miliardów całkowicie zapełnionych dysków Blu-ray.
Analitycy IDC przewidują, że w ciągu najbliższych czterech lat pojawi się 60. milionów nowych internautów, natomiast dwie trzecie wszystkich użytkowników sieci będzie również posługiwało się urządzeniami mobilnymi. Ponadto aż 3,6-krotnie ma wzrosnąć liczba nowoczesnych urządzeń takich jak bezprzewodowe mierniki, systemy nawigacji samochodowej, maszyny przemysłowe, czytniki RFID i inteligentne kontrolery czujników. 8-krotnie natomiast wzrośnie częstość komunikacji pomiędzy ludźmi przy wykorzystaniu poczty elektronicznej, komunikatorów, czy też społeczności sieciowych.
Według IDC, do 201. roku 850 milionów ludzi będzie kupować i sprzedawać produkty i usługi przez Internet, natomiast handel elektroniczny wzrośnie w porównaniu do 2008 r. dwukrotnie (jego wartość, obejmująca przede wszystkim handel między firmami, osiągnie w 2012 r. poziom 3 bilionów USD).
Raport zwraca również uwagę na fakt, że ponad 30. obecnie tworzonych informacji wymaga wysokich standardów ochrony ( liczba ta wzrośnie do około 45% pod koniec 2012 r. ). Chodzi tu np. o kartoteki i zdjęcia medyczne pacjentów, numery kart kredytowych i ubezpieczenia społecznego, dane wykorzystywane w handlu elektronicznym i inne dane transakcyjne, materiały pochodzące z systemów nadzoru wideo oraz poufne dokumenty.
Więcej informacji można znaleźć na stronie EMC Corporation.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)