VoIP od strony kuchni
Dostawcy usług opartych o technologię Voice over IP (VoIP) oferują swoim klientom nie tylko połączenia wewnątrzsieciowe czy na telefony stacjonarne, ale także na telefony komórkowe. Cennik połączeń na komórki przy użyciu VoIP bywa korzystniejszy nawet niż połączenia wewnątrzsieciowe operatorów komórkowych. Awszystko to dzięki FCT-om.
Dostawcy usług opartych o technologię Voice over IP (VoIP) oferują swoim klientom nie tylko połączenia wewnątrzsieciowe czy na telefony stacjonarne, ale także na telefony komórkowe. Cennik połączeń na komórki przy użyciu VoIP bywa korzystniejszy nawet niż połączenia wewnątrzsieciowe operatorów komórkowych. A wszystko to dzięki FCT-om.
Hurtowe połączenia VoIP to obecnie bardzo rozbudowany rynek. Na specjalnej giełdzie minut, która funkcjonuje w Niemczech kupić można hurtowo miliony minut. Najdroższe są te o charakterze "premium", gdzie oprócz samego głosu transferowana jest także informacja o numerze osoby nawiązującej połączenie.
FCT, czyli _ Fixed-Cellular Terminal _, to mówiąc obrazowo, maszyna, w którą wkłada się kartę bądź wiele kart SIM, a następnie kieruje się przez nią rozmowy. Kierowanie ruchem odbywa się tak by każda rozmowa taryfikowana była jako rozmowa wewnątrzsieciowa.
Ceny oscylują w granicach 13-18 groszy za minutę, a ofert nie brakuje. W jednej z ofert przedstawionej na _ voipforums.com _, stawka za minutę połączenia do sieci Plus to tylko 0,043 dolara, czyli niespełna 10 gr za minutę. To dość tanio - dla przykładu w tej samej ofercie połączenie z Białorusią to "aż" 34 gr, do czeskiego Eurotelu minuta kosztuje 30 gr, a do brytyjskiego H3G 21 gr.
O opłatach w najmniejszym stopniu nawet nie decyduje odległość - za minutę do sieci Proper w Korei Południowej zapłacimy 3,7 gr, a do sieci Singapore Mobile 1,8 gr. Do podanych stawek należy doliczyć rzecz jasna prowizję operatora VoIP, ale nawet jeśli wynosiłaby ona 200%, to rozmowy i tak wyjdą często wielokrotnie taniej, niż dzwoniąc z komórki.
Wciąż pod znakiem zapytania stoi legalność FCT-ów - w Polsce jest ich ponad 300. Operatorzy bronią się zapisami w regulaminach, jednak mniej lub bardziej legalnie urządzenia te w dalszym ciągu funkcjonują.