VOD: darmowe filmy podbijają Sieć

Jeżeli masz chrapkę na najnowsze filmowe premiery, nie musisz kupować płyty DVD lub płacić za ich wypożyczenie. Obejrzysz je w serwisach oferujących wideo na żądanie w Internecie. Legalnie i za darmo.

VOD: darmowe filmy podbijają Sieć
Źródło zdjęć: © PC World

Jeżeli masz chrapkę na najnowsze filmowe premiery, nie musisz kupować płyty DVD lub płacić za ich wypożyczenie. Obejrzysz je w serwisach oferujących wideo na żądanie w Internecie. Legalnie i za darmo.

Wideo na żądanie (w skrócie VOD - ang. Video on Demand) to usługa określana mianem wirtualnej wypożyczalni. Przodują w niej platformy cyfrowe i sieci kablowe, a także dostawcy Internetu, jak np. Telekomunikacja Polska oferująca usługę wideo na życzenie dla użytkowników neostrady tp. Zamiast czekać przed telewizorem na godzinę emisji ulubionego serialu lub filmowego hitu, sięgasz po pilota i wybierasz z menu co chcesz obejrzeć.

Od pewnego czasu podobne usługi powstają także w Internecie. Zyskują coraz większą popularność, ponieważ oferują filmy i programy za darmo. Często nie trzeba nawet rejestrować się w serwisie - uruchomienie seansu jest równie proste, co kliknięcie filmiku na YouTubie.

Obraz
© (fot. PC World)

Jak działają serwisy VOD

Gdzie tkwi haczyk? Okazuje się, że nigdzie. Tego typu serwisy mają w zamierzeniu twórców utrzymywać się w przyszłości z reklam oraz dodatkowych płatnych kont. Często należą do dużych koncernów medialnych, dla których jest to długoterminowa inwestycja.

Tak działa Hulu, jeden z najbardziej popularnych na świecie serwisów udostępniających bezpłatnie seriale z amerykańskich stacji telewizyjnych. Należy on w części do spółek kontrolowanych przez korporację Disneya oraz założonego przez Ruperta Murdocha giganta medialnego, firmy News Corporation.

Własny serwis VOD ma także brytyjska stacja BBC. Są w nim bezpłatnie udostępniane programy telewizyjne i audycje radiowe emitowane w publicznych kanałach BBC. Własnego serwisu VOD doczekał się nawet jeden z najczęściej kopiowanych nielegalnie w Internecie seriali, czyli "Miasteczko South Park

W Polsce bezpłatną usługę udostępniania filmów prowadzą serwisy iplex oraz Waszefilmy.pl. Zarabiają one na emisji reklam towarzyszących każdemu seansowi. Bezpłatna oferta bywa także zachętą do zapoznania się z pełnym katalogiem płatnych filmów, jak to ma miejsce w serwisie tvscreen.pl

Podobnie działają polskie stacje telewizyjne, na czele z telewizją publiczną, w ślad której podążyły dwie największe stacje komercyjne - TVN oraz Polsat. W ich przypadku materiały bezpłatne (z reguły seriale i programy) są wymieszane z materiałami płatnymi (głównie filmami).

Ograniczenia geograficzne i sprzętowe

Operator serwisu udostępniający legalne filmy w Internecie musi mieć pewność, że będą mogli je obejrzeć tylko polscy widzowie. Lokalizacja geograficzna każdego internauty odwiedzającego witrynę rozpoznawana jest po numerze IP. Podobną strategię stosują także zagraniczne serwisy, np. iPlayer BBC dostępny jest tylko dla mieszkańców Wielkiej Brytanii.

Najlepsze serwisy VOD oferują do wyboru kilka poziomów jakości nagrań, dopasowanych do możliwość różnych łącz internetowych. Przykładowo w serwisie iplex włączenie najniższej jakości sprawia, że oglądaniu filmu towarzyszy pobieranie strumienia danych z prędkością 18. kb/s, co powinno być wystarczające dla wolniejszych łącz 256 kb/s. Jednak już w serwisie tvscreen.pl oferowane są tylko dwa poziomy kompresji strumienia danych: 800 kb/s i 1700 kb/s, którym podoła łącze o minimalnej przepustowości 1 Mb/s. Podobnie wymagania stawia przed użytkownikami internetowy serwis TVP.
Znaczenie ma także konfiguracja komputera. Przesyłane filmy kompresowane są za pomocą wymagających kodeków, dlatego na starszych maszynach włączenie wysokiej jakości obrazu może powodować klatkowanie. Zalecane minimum to Pentium III 80. MHz, 512 MB RAM i karta graficzna z 16 MB pamięci.
Podstawowym obsługiwanym systemem operacyjnym jest Windows (w wersji XP lub nowszej), ale już cztery z sześciu omawianych usług oferowały dodatkowe wsparcie dla systemu OS X. Fanów Linuksa ucieszy fakt, że mogą oni korzystać z zasobów ipli (po instalacji dedykowanej aplikacji wykonanej w Adobe Air) oraz serwisu iplex.pl (nieoficjalnie).

Domowe telewizja na stronie WWW

W kilka miesięcy od uruchomienia bezpłatnej wypożyczalni na stronie iplex.pl dostępnych jest już ponad pół tysiąca filmów i drugie tyle programów telewizyjnych. W witrynie tvp.pl znajdziesz bezpłatne archiwum programów publicystycznych i dokumentalnych, a odwiedzając ipla.tv obejrzysz relacje z wydarzeń sportowych.

Chociaż nie wiadomo, czy pomysł na bezpłatny dostęp do wideo na żądanie przetrwa próbę czasu, warto mu kibicować. Nie tylko daje on szansę na ukrócenie internetowego piractwa, ale także stanowi duży krok ku temu, aby telewizja i film na dobre zagościły w Sieci.

Źródło artykułu:PC World Komputer

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)