Virgin Galactic znowu to zrobił. Kolejni turyści w kosmosie

W piątek 8 września odbył się start misji "Galactic 03". Był to trzeci komercyjny lot zrealizowany przez przedsiębiorstwo. Kosmiczni turyści swoją przygodę rozpoczęli w Spaceport America w Nowym Meksyku. Tym razem wydarzenie nie było transmitowane na żywo.

VSS Unity od Virgin Galactic
VSS Unity od Virgin Galactic
Źródło zdjęć: © Virgin Galactic
Karolina Modzelewska

Trzeci komercyjny lot w kosmos oferowany przez Virgin Galactic rozpoczął się o godzinie 16:30 polskiego czasu. Na razie nie wiadomo, kim są kosmiczni turyści. Firma zdradziła jedynie, że posiadają bilety na lot od dawna. Nabyli je w 2005 r., kiedy ceny były niższe, na co zwraca uwagę serwis Space.com. Obecnie za bilety trzeba zapłacić 450 tys. dolarów.

Virgin Galactic oferuje kolejne loty w kosmos

Trzej członkowie załogi Galactic 03 to pierwsi członkowie grupy astronautów "założycieli" Virgin Galactic – pierwsi klienci, których przyszłościowa wizja i wcześniejsze zakupy biletów pomogły zamienić marzenie o regularnych komercyjnych lotach kosmicznych w rzeczywistość.

Virgin Galactic

Według firmy trójka kosmicznych turystów stała się 14., 15. i 16. astronautą Virgin Galactic. Ich podróż rozpoczęłą się w Spaceport America w Nowym Meksyku. Polecieli w kosmos na pokładzie statku VSS Unity, pilotowanego przez Nicolę Pecile i Michaela Masucciego. Instruktorem kosmicznych turystów był Colin Bennett. Z kolei za sterami VMS Eve, lotniskowca, który wyniósł VSS Unity na wysokość ok. 15 tys. metrów, zasiedli Jameel Janjua oraz Kelly Latimer.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

ZOBACZ TAKŻE: Spopularyzowani odc. 2 - Space Forest

VSS Unity wykonało lot paraboliczny na granicę kosmosu, gdzie pasażerowie przez krótki czas znajdą się w stanie nieważkości. Umowna granica pomiędzy atmosferą Ziemi i przestrzenią kosmiczną, nazywana Linią Kármána, przebiega na wysokości 100 km n.p.m. Podczas wcześniejszych turystycznych lotów kosmicznych Virgin Galactis VSS Unity osiągną wysokość przekraczającą 80 km.

W serwisie X (dawny Twitter) pojawiły się już nagrania z samego lotu, lądowania, a także krótkie przebitki z wnętrza pojazdu. Całość przebiegła zgodnie z założeniami. Załoga wylądowała bez żadnych komplikacji.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)