Verbatim: płyty z CSS

Verbatim: płyty z CSS

16.01.2008 13:30, aktual.: 16.01.2008 13:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Verbatim zapowiedziała wprowadzenie do oferty nośników DVD kompatybilnych z technologią Qflix. Na płytach takich można nagrywać filmy DVD, kupione w internetowych sklepach serwisach filmowych i zabezpieczone systemem CSS ( Content Scrambling System ).

Qflix jest odpowiedzią przemysłu filmowego na głosy użytkowników internetowych serwisów filmowych, narzekających, że kupionych w takich e-sklepach filmów nie można odtwarzać na stacjonarnych odtwarzaczach DVD ( z powodu zastosowanych w plikach zabezpieczeń DRM ). W związku z tym organizacja DVD CCA ( Copy Control Association ) opracowała rozszerzenie standardu DVD, które pozwala na dystrybuowanie filmów w postaci plików, które po pobraniu można nagrać na płytę DVD i odtworzyć w stacjonarnym odtwarzaczu ( taka kopia będzie zabezpieczona przed nieautoryzowanym wykorzystaniem - np. powielaniem - za pomocą systemu DRM ). Nowy system ma jednak pewne wady - wymaga bowiem specjalnych nośników oraz nagrywarek.

Technologia ta znajdzie zastosowanie nie tylko wśród domowych użytkowników - Qflix pozwoli również na stworzenie "automatów z filmami", czy specjalnych kiosków multimedialnych, w których klient będzie mógł wybrać z katalogu interesujący go film i na poczekaniu wypalić go na odpowiednim nośniku. Analitycy spodziewają się, że rozwiązanie to ułatwi konsumentom dostęp do wszelkiego rodzaju mniej popularnych produkcji, których obecnie nie opłaca się wydawać na standardowych płytach DVD.

Wprowadzenie krążków obsługujących Qflix zapowiedział właśnie Verbatim - pojawią się one w ofercie firmy w pierwszym kwartale bieżącego roku. Z zapowiedzi wynika, że dostępne będą one w kilku różnych wersjach ( nie poinformowano na razie, czym będą się one różnić ).

Warto wspomnieć, że w najbliższych miesiącach na rynku mają się pojawić również pierwsze nagrywarki wyposażone w obsługę Qflix oraz serwisy internetowe, oferujące filmy w tym formacie.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)