Używasz tak laptopa? Przecież go sobie zniszczysz! Sposób na wydłużenie życia baterii

Używasz tak laptopa? Przecież go sobie zniszczysz! Sposób na wydłużenie życia baterii
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

19.02.2013 12:45, aktual.: 12.04.2017 19:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Laptopy już dawno stały się niezwykle popularne. Oferują przyzwoitą wydajność przy zachowaniu mobilności, dzięki czemu zyskują przewagę nad komputerami stacjonarnymi. Jednak użytkowanie laptopa prędzej czy później doprowadzi do problemów z baterią. Ta, nawet gdy komputer cały czas jest podłączony do sieci, przy nieprawidłowym użytkowaniu bardzo szybko może ulec zużyci. Jak do tego nie dopuścić?

Mamy dla was kilka porad, które wydłużą żywotność baterii w waszych laptopach. Z własnego doświadczenia wiemy, że w przypadku korzystania z przenośnego komputera podłączonego do sieci, z zainstalowaną baterią naładowaną na 100 proc., ta prawdopodobnie prędzej czy później zużyje się. Ale czy faktycznie pozostawienie komputera podłączonego do sieci może spowodować przegrzanie się lub przeładowanie akumulatora? A może doprowadzi to do jego rychłego zużycia? Czy po naładowaniu baterii laptopa należy odłączać go od zasilania? Przedstawiamy praktyczne porady, jak postępować z akumulatorami w laptopach.

Jak wydłużyć żywotność baterii w laptopie?

Jeśli przez dłuższy czas zamierzamy korzystać z przenośnego komputera w jednym miejscu, lepiej odłączyć baterię. Najdłuższą żywotność ogniw osiągniemy wyciągając naładowany akumulator z notebooka czy laptopa i przechowując go w temperaturze pokojowej. Bateria pracująca w wyższej temperaturze zużyje się znacznie szybciej. No tak, ale przecież nie o to w tym wszystkim chodzi. Notebook to urządzenie mobilne i nawet jeśli korzystamy w większości z zasilania sieciowego to akumulator potrzebny nam będzie do zabezpieczenia przed nagłym zanikiem zasilania. Spełni w tym momencie funkcję zasilacza awaryjnego, jakim dla komputerów stacjonarnych jest UPS. Z praktycznego punktu widzenia, aby maksymalnie wydłużyć żywotność baterii do laptopa, należy stosować następujące zasady:

1. Pamiętaj, aby nie pozostawiać na dłuższy czas rozładowanego akumulatora.

2. Jeśli nie zamierzasz korzystać z laptopa przez dłuższy czas, pamiętaj aby naładować baterię do około 50 proc. i wyciągnąć ją z notebooka. Jeśli nie ma możliwości wyciągnięcia baterii lub z innych względów jest to niemożliwe, to warto zadbać o to, aby akumulator był na ten czas całkowicie naładowany.

3. Jeśli korzystasz z laptopa nieregularnie i pracujesz na baterii w niewielkim zakresie jej pojemności, warto raz na 2-3 miesiące przeprowadzić kilka cykli pracy w pełnym zakresie pracy akumulatora, tzn. rozładować baterię do samoczynnego wyłączenia się notebooka, a następnie naładować ją do 10. proc.

4. Unikaj niepotrzebnego doładowywania baterii. Wiele nowych notebooków, jest wyposażonych w funkcje blokującą ładowanie baterii w zakresie 80-10. proc. Jest to przydatna funkcja, pozwalająca skutecznie wydłużyć życie baterii, dzięki zapobieganiu doładowywania naładowanej do pełna baterii, podczas pracy na zasilaniu sieciowym.

5. Nie rozładowuj akumulatora do 0 proc. W ustawieniach zarządzania energią systemu operacyjnego jest możliwość ustawienia przejścia w stan wstrzymania lub hibernację, po osiągnięciu przez akumulator niskiego stanu naładowania. Poziom ten, jest zwykle ustawiony w zakresie 5-1. proc.

6. Żywotność ogniw li-ion jest określana przez producentów na około 1000 cykli pracy. Niestety baterie, w których są stosowane tego typu ogniwa wytrzymują zwykle 300-50. cykli. Jest to spowodowane najczęściej nadmiernymi parametrami pracy, w szczególności dużym prądem ładowania. Ma to z jednej strony zapewnić szybkie ładowanie baterii, z drugiej zaś, skraca jej żywotność.

7. W laptopach i notebookach nad pracą akumulatora czuwa dedykowany mikrokontroler. To on decyduje kiedy rozpocząć procedurę ładowania i kiedy ją zakończyć, czy też w razie potrzeby, w którym momencie doładować akumulator. Jest to bezpieczny i niezawodny układ, który gwarantuje bezpieczeństwo pracy akumulatora.

Co można zrobić ze zużytą baterią?

Stosując się do powyższych porad można znacznie wydłużyć czas życia akumulatorów. Jednak jeśli twoja bateria jest już zużyta, niezależnie czy to ze starości czy też z naszego zaniedbania, czy normalnego zużycia się, są trzy możliwości wyjścia z tej sytuacji:

1. Zakup oryginalnego nowego akumulatora, niestety jest to najdroższe z możliwych rozwiązań i nie zawsze najlepsze, ponieważ akumulatory oryginalne mają często tylko podstawową pojemność. Niektóre akumulatory posiadają puste komory, fabrycznie nieobsadzone ogniwami, które pozwalają zwiększyć pojemność baterii podczas regeneracji.

2. Zakup akumulatora nieoryginalnego, potocznie nazywanego zamiennikiem. Niestety takie akumulatory w większości pozostawiają wiele do życzenia. Najczęściej wyposażone są w słabej jakości ogniwa, a żywotność jest najczęściej kilkukrotnie krótsza niż oryginału.

3. Regeneracja oryginalnego akumulatora. Są firmy które zajmują się profesjonalną regeneracją akumulatorów. "Usługa taka polega na wymianie zużytych ogniw na fabrycznie nowe, często tego samego producenta oraz programowaniu kontrolera baterii. Ta propozycja wydaje się być najkorzystniejszą. Akumulatory po wykonaniu profesjonalnej regeneracji charakteryzują się długą i niezawodną pracą, niekiedy dłuższą niż oryginał, gdyż często jest możliwość zamontowania ogniw o większej pojemności niż montowane były fabrycznie. Cena takiej usługi jest na poziomie średniej jakości zamiennika, a dużo niższa od ceny baterii oryginalnej", powiedział Daniel Łącki z Europejskiego Centrum Serwisowego A&D Serwis.

Ile kosztuje regeneracja baterii?

Przy regeneracji należy zawsze wymienić wszystkie ogniwa, a koszt regeneracji zależy od rodzaju i ilości ogniw w baterii. Ceny za sztukę w zależności od marki i pojemności wynoszą średnio od 2. do 45 zł. Zakup nowej baterii to wydatek rzędu kilkuset złotych. O ile w laptopach z dostępem do akumulatora nie ma kosztów usługi wymiany, gdyż każdy użytkownik z łatwością zrobi to we własnym zakresie (bez rozkręcania komputera), to w laptopach z wbudowanymi akumulatorami musimy udać się do serwisu, a koszt tej usługi wynosi średnio 60-100zł + cena akumulatora.

Źródło: A&D Serwis, SW, WP.PL

-/jg/sw

wiadomościbaterielaptopy
Komentarze (1056)