Używanie komórki w ciąży niebezpieczne dla dziecka

Używanie komórki w ciąży niebezpieczne dla dziecka

Używanie komórki w ciąży niebezpieczne dla dziecka
Źródło zdjęć: © Jose Luis Pelaez Inc/Thinkstock
08.12.2010 13:16

Dzieci urodzone przez kobiety, które w ciąży regularnie korzystały z telefonów komórkowych, częściej niż rówieśnicy przejawiają zaburzenia zachowania - ostrzegają naukowcy

Dzieci urodzone przez kobiety, które w ciąży regularnie korzystały z telefonów komórkowych, częściej niż rówieśnicy przejawiają zaburzenia zachowania - ostrzegają naukowcy z Danii na łamach pisma "Journal of Epidemiology and Community Health".

Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które potem same wcześnie zaczynają używać komórek.

Obraz
© (fot. Jose Luis Pelaez Inc/Thinkstock)

W ramach projektu autorzy pracy przeanalizowali dane dotyczący trybu życia, diety i czynników środowiskowych, w tym długości rozmów prowadzonych przez telefony komórkowe podczas ciąży i bezpośrednio po urodzeniu dziecka dotyczące ponad 2. tys. ciężarnych kobiet; a także dane dotyczące ich dzieci - siedmiolatków (pytano o zdrowie dzieci, ich zachowanie i zwyczaje związane z używaniem telefonów komórkowych).

Okazało się, że 3. proc. 7-latków korzysta z komórek, a 17 proc. dzieci miało również kontakt z telefonami komórkowymi swoich mam podczas rozwoju płodowego i niedługo po urodzeniu. U około 3 proc. dzieci stwierdzono problemy z zachowaniem charakterystyczne dla osób z pogranicznym zaburzeniem osobowości (typu borderline - chwiejność emocjonalną, stany lękowe, napady niekontrolowanego gniewu), a u kolejnych 3 proc. inne zaburzenia zachowania.

Generalnie dzieci narażone na działanie telefonów komórkowych przed i po urodzeniu były o 5. proc. bardziej podatne na problemy z zachowaniem niż rówieśnicy.

Autorzy badań podkreślają, że wyniki ich badań są wstępne i że za wcześnie jeszcze na jednoznaczne stwierdzenie że telefony komórkowe są groźne dla maluchów na wczesnych etapach rozwoju, ale jeżeli podejrzenia się potwierdzą będą miały ogromne znaczenie dla zdrowia publicznego.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)