Używanie komórki w ciąży niebezpieczne dla dziecka

Używanie komórki w ciąży niebezpieczne dla dziecka08.12.2010 13:16
Używanie komórki w ciąży niebezpieczne dla dziecka
Źródło zdjęć: © Jose Luis Pelaez Inc/Thinkstock

Dzieci urodzone przez kobiety, które w ciąży regularnie korzystały z telefonów komórkowych, częściej niż rówieśnicy przejawiają zaburzenia zachowania - ostrzegają naukowcy

Dzieci urodzone przez kobiety, które w ciąży regularnie korzystały z telefonów komórkowych, częściej niż rówieśnicy przejawiają zaburzenia zachowania - ostrzegają naukowcy z Danii na łamach pisma "Journal of Epidemiology and Community Health".

Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które potem same wcześnie zaczynają używać komórek.

288771521831516307
Źródło zdjęć: © (fot. Jose Luis Pelaez Inc/Thinkstock)

W ramach projektu autorzy pracy przeanalizowali dane dotyczący trybu życia, diety i czynników środowiskowych, w tym długości rozmów prowadzonych przez telefony komórkowe podczas ciąży i bezpośrednio po urodzeniu dziecka dotyczące ponad 2. tys. ciężarnych kobiet; a także dane dotyczące ich dzieci - siedmiolatków (pytano o zdrowie dzieci, ich zachowanie i zwyczaje związane z używaniem telefonów komórkowych).

Okazało się, że 3. proc. 7-latków korzysta z komórek, a 17 proc. dzieci miało również kontakt z telefonami komórkowymi swoich mam podczas rozwoju płodowego i niedługo po urodzeniu. U około 3 proc. dzieci stwierdzono problemy z zachowaniem charakterystyczne dla osób z pogranicznym zaburzeniem osobowości (typu borderline - chwiejność emocjonalną, stany lękowe, napady niekontrolowanego gniewu), a u kolejnych 3 proc. inne zaburzenia zachowania.

Generalnie dzieci narażone na działanie telefonów komórkowych przed i po urodzeniu były o 5. proc. bardziej podatne na problemy z zachowaniem niż rówieśnicy.

Autorzy badań podkreślają, że wyniki ich badań są wstępne i że za wcześnie jeszcze na jednoznaczne stwierdzenie że telefony komórkowe są groźne dla maluchów na wczesnych etapach rozwoju, ale jeżeli podejrzenia się potwierdzą będą miały ogromne znaczenie dla zdrowia publicznego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)