Użytkownicy Apple pozywają Google. 4,4 mln oburzonych

Użytkownicy Apple pozywają Google. 4,4 mln oburzonych

Użytkownicy Apple pozywają Google. 4,4 mln oburzonych
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Adam Bednarek
23.05.2018 12:19

W Wielkiej Brytanii Google zostało pozwane przez 4,4 mln użytkowników sprzętów Apple'a. Ich zdaniem gigant naruszył prywatność korzystających z przeglądarki Safari.

Pozew zbiorowy obejmuje w sumie 4,4 mln użytkowników iPhone'a. Google miało ominąć zabezpieczenia przeglądarki Safari, by lepiej sprofilować korzystających z urządzeń Apple'a. Według pozywających, gigantowi dzięki specjalnym algorytmom udało się pozyskać informacje na temat m.in. rasy, poglądów czy orientacji. Safari nie pozwala śledzić użytkowników przez inne firmy. Grupa "Google You Owe Us" przekonuje więc, że doszło do nielegalnego pozyskania danych i swoich racji chce dowodzić w sądzie.

Oczywiście Google uważa, że nie ma na to dowodów, na dodatek nie dałoby się ustalić, kto faktycznie został poszkodowany. Gdyby jednak sąd przyznał racje pozywającem, gigant musiałby wypłacić każdemu po 750 funtów. Nie jest to może duża suma, ale jeśli rzeczywiście trafiłaby do 4,4 mln rzekomych poszkodowanych, to Google zapłaciłoby ponad 3 mld funtów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)