Uzależnienie od internetu jest uwarunkowane genetycznie

Uzależnienie od internetu jest uwarunkowane genetycznie03.09.2012 13:30
Uzależnienie od internetu jest uwarunkowane genetycznie
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl

Fakt, że poszczególne osoby popadają w nałóg korzystania z internetu, może wynikać z wrodzonych predyspozycji – uważają niemieccy naukowcy. Podobnie, jak genetycznie uwarunkowana jest skłonność do palenia i korzystania z innych używek.

Specjaliści z Uniwersytetu w Bonn oraz Centralnego Instytutu Zdrowia Psychicznego w Mannheim poprosili 84. osoby o wypełnienie ankiet dotyczących nawyków korzystania z internetu. 132 uczestników badania okazało się uzależnionych od internetu. Ich myśli cały czas krążyły wokół tego medium i mieli przekonanie, że jeśli nie mieliby możliwości skorzystać z internetu, czuliby się fatalnie.

Następnie naukowcy porównali fragmenty kodu DNA internetoholików z genami zdrowych osób z grupy kontrolnej. Analiza wykazała, że wśród owych 13. wyróżnionych osób znacznie częściej występuje układ genów wiązany ze skłonnością do uzależnienia od nikotyny.

Szef zespołu badawczego doktor Christian Montag powiedział: - _ Wiemy, że mutacja genu odpowiedzialnego za receptory acetylocholiny nikotynowej w mózgu podnosi skłonność do popadania w nałogi. _ - Ma ona wpływ na aktywność układu nagrody w mózgu, kojarząc zachowanie lub korzystanie z konkretnej substancji z odczuwaniem przyjemności. Montag dodaje: - _ Zawiązek ten wydaje się nieodłącznie związany nie tylko z uzależnieniem od nikotyny, ale i od internetu. Dowiedliśmy, że ten nałóg nie jest wytworem wyobraźni. _

Tylko jak w epoce bezprzewodowego internetu udać się na odwyk?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)