Uwielbiasz psy? Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Szwecji już wiedzą, dlaczego

Uwielbiasz psy? Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Szwecji już wiedzą, dlaczego
Źródło zdjęć: © Fotolia

23.05.2019 14:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy od dłuższego czasu badają, dlaczego niektórzy ludzie tak bardzo lubią psy. Pierwsze badania wykazały, że początki tej sympatii mają początek w dzieciństwie, ale teraz sprawdzono, czy geny mają wpływ na to, czy ktoś woli psy czy koty.

Nasze upodobania często wynikają z przyzwyczajeń i dobrym wspomnień z dzieciństwa. Dlatego też początkowe badania pokazały, że osoby, które w dzieciństwie w domu miały psa i wychowały się z nim od najmłodszych lat, najczęściej w dorosłym życiu stają się miłośnikami psów.

Jednak naukowcy zaczęli się zastanawiać, czy sympatia do psów nie jest także zapisana w naszym DNA? Aby to sprawdzić naukowcy zanalizowali dane o 85 000 bliźniętach na podstawie Szwedzkiego Rejestru Bliźniąt – największej na świecie tego typu bazy danych.

Takie badania pozwalają naukowcom porównać dane genetyczne i behawioralne od dwóch osób, które mają wspólny genom (w przypadku bliźniąt jednojajowych) lub 50% identycznego genomu (w przypadku bliźniąt dwujajowych). Na podstawie tych danych, naukowcy są w stanie określić, które zachowania są uwarunkowane genetycznie, a które wynikają ze środowiska.

Zobacz także: Wpływ zwierząt w domu na rozwój dziecka

Badania trwały 15 lat a na ich podstawie udało się naukowcom ustalić, że na posiadanie psa w dorosłym życiu geny mają wpływ. Predyspozycje genetyczne wykazało 51% mężczyzn i 57% kobiet. Kolejnym krokiem w badaniu jest sprawdzenie, jak te czynniki wpływają na inne aspekty naszego zachowania oraz np. czy mają wpływ na występowanie alergii.

Obraz
© 123RF

Badania są o tyle istotne, że często zwierzętom przypisuje się pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Wyniki badań mogą wskazać, że w przypadku niektórych osób, korzyści terapeutyczne z kontaktu z psami mogą być bardziej widoczne niż u innych. Psy mogą być w takim wypadku pomocne w leczeniu chorób serca, zaburzeń emocjonalnych oraz dawać ludziom wsparcie psychiczne przy innych terapiach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)