Uważajcie na maile od tych marek. Najczęściej wybierają je oszuści

Uważajcie na maile od tych marek. Najczęściej wybierają je oszuści

Uważajcie na maile od tych marek. Najczęściej wybierają je oszuści
Źródło zdjęć: © iStock.com
Adam Bednarek
01.02.2019 15:16, aktualizacja: 01.02.2019 15:28

Wiemy, na maile których firm należy szczególnie uważać. To właśnie pod te marki lubią się podszywać przestępcy, chcący wyłudzić dane i pieniądze.

Z raportu Vade Secure wynika, że oszuści na całym świecie najchętniej podszywają się przede wszystkim pod Microsoft. Drugie miejsce zajął Netflix. Echa ataków, w których oszuści udają serwis z filmami i serialami, docierają również do Polski. Nic dziwnego - za Netfliksa płaci 140 mln ludzi na świecie, z czego prawie milion w Polsce, więc potencjalnych ofiar jest sporo.

A jak sprawa wygląda w Polsce? Microsoft również jest w czołówce firm, pod które podszywają się rodzimi lub przynajmniej działający w Polsce oszuści, ale lider jest inny. "Najczęściej atakowanymi markami w 2018 według statystyk CyberTarczy były Rossmann, Microsoft i dostawcy płatności i usług telekomunikacyjnych" - informuje CERT Orange.

Pierwsze miejsce Rossmanna również nie może dziwić.Rossmann PL było najpopularniejszą polską aplikacją w 2018 - wynika z raportu POLSKA.JEST.MOBI 2018. Korzystało z niej średnio 4 miliony aktywnych użytkowników miesięcznie. Dla porównania, drugiego Allegro używało mniej niż 2 mln osób. Różnica była więc spora. A przecież nie każdy klient drogerii używa aplikacji, za to wielu na pewno dałoby się skusić na jakiś darmowy bon. A właśnie w takie pułapki wpadają ofiary phishingu.

A tak "popularność" Microsoftu wśród przestępców tłumaczą specjaliści z CERT Orange:

"Ze względu na popularność i rozległość jej usług, opartych na chmurze obliczeniowej. Konto Microsoft daje Wam nie tylko możliwość skonfigurowania "pod siebie" systemu operacyjnego, pozwala też na dostęp do sieciowego dysku i usług, administracji konsolą Xbox, czy wreszcie platformy Office 365. A na tej ostatniej: pliki, kontakty, Outlook, możliwość zaszyfrowania danych, kradzieży ich, podszywania się pod ofiarę, przejęcia tożsamości, spear phishingu" - czytamy na blogu.

Jeśli więc dostajecie mail od wyżej wymienionych firm, warto dokładnie sprawdzić, czy to na pewno przedstawiciele znanych marek się z wami kontaktują.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)