Bon do Rossmanna o wartości 500 zł. Uwaga na nowe oszustwo w sieci

Bon do Rossmanna o wartości 500 zł. Uwaga na nowe oszustwo w sieci

Bon do Rossmanna o wartości 500 zł. Uwaga na nowe oszustwo w sieci
Źródło zdjęć: © East News
Adam Bednarek
27.07.2018 10:18, aktualizacja: 27.07.2018 10:50

Chociaż komunikat, który wyskakuje użytkownikom Windowsa i Androida, sugeruje, że to ekskluzywna oferta, to okienko pojawiło się wielu Polakom. Bon do Rossmanna to oszustwo.

"Wygraj bon o wartości 500 zł do Rossmann" - zachęca komunikat. Całość wygląda, jakby konkurs rzeczywiście przygotowała popularna drogeria. Oszuści bardzo dokładnie podszyli się pod markę.

Jak informuje serwis CERT Orange, fikcyjny konkurs na szczęście nie służy wyłudzeniu pieniędzy. Przynajmniej na razie. Obecnie oszustom chodzi o pozyskanie danych. Zapewne następnie te są sprzedawane firmom, a uczestnicy konkursu muszą męczyć się z teleankieterami i licznymi ofertami.

"Teraz kliknięcie kontynuuj przekieruje nas do formularza, ale to kwestia chwili roboty i na docelowej stronie może się znaleźć exploit, wykorzystujący podatność przeglądarki i instalującym nam niespodziankę" - ostrzegają specjaliści z CERT Orange.

Obraz
© Materiały prasowe

Nawet jeśli oszuści nie wgrają nam wirusa, to w kolejnych wariantach oszustwa mogą poprosić np. o wysłanie SMS-a na podany numer. Niestety, SMS-y premium, przez które stracić można sporo pieniędzy, powróciły

Nie dziwi fakt, że oszuści podszywają się akurat pod Rossmann. To nie tylko bardzo popularny sklep, ale też najczęściej instalowana polska aplikacja. Potencjalnych ofiar może być więc dużo. Ze statystyk CERT Orange wynika, że przeszło sto tysięcy klientów tego operatora kliknęło w podany link. W jednym tygodniu. Dorzućmy do tego użytkowników innych sieci i może zebrać się spora liczba oszukanych. Nagrody nie będzie, za to telefony z ofertami nie dadzą spokoju.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)