Uważaj! Oszuści podszywają się pod Pocztę Polską

Strona głównaUważaj! Oszuści podszywają się pod Pocztę Polską
23.10.2017 14:13
Uważaj! Oszuści podszywają się pod Pocztę Polską
Źródło zdjęć: © East News | Beata Zawrzel/REPORTER

Otrzymaliście maila z informacją o przesyłce? To najprawdopodobniej kolejna próba zainfekowania waszego komputera.

Wiadomość od przestępcy przychodzi pod tytułem “Poczta Polska – E-Powiadomienie o Awizowanej przesyłce” - informuje portal zaufanatrzeciastrona.pl.

Choć treść fałszywej wiadomości pełna jest błędów (np. jej autor napisał “Odbiroca” zamiast “Odbiorca”), to pojawia się w niej imię i nazwisko prawdziwego adresata złośliwej wiadomości. To może uśpić czujność.

W załączniku jest dokument do otwarcia w programie Word. Przestępca wykorzystuje odkrytą wcześniej lukę, prosząc o potwierdzenie zaaktualizowania dokumentu. To komunikat, który nigdy wcześniej się nie pojawiał. Wciśnięcie “tak” spowoduje ściągnięcie złośliwego oprogramowania. Do potwierdzenia zachęca dodatkowy komunikat: “Trwa ładowanie danych ze zdalnego serwera. Potwierdź chęć aktualizacji dokumentu”. Ofiara może pomyśleć, że jest to niezbędne.

289217056220784698
Źródło zdjęć: © zaufanatrzeciastrona.pl

Tak wygląda fałszywy dokument - zdjęcie ze strony zaufanatrzeciastrona.pl

Co ciekawe, wcześniej ta metoda została wykorzystana w ataku na prawników. Teraz jednak przestępca używa jej na większej grupie odbiorców. Niewykluczone, że niebawem pojawiają się kolejne fałszywe wiadomości, np. od kurierów. Ostrzeżcie znajomych.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)