Uważaj! Oszuści podszywają się pod Pocztę Polską

Uważaj! Oszuści podszywają się pod Pocztę Polską

Uważaj! Oszuści podszywają się pod Pocztę Polską
Źródło zdjęć: © East News | Beata Zawrzel/REPORTER
Adam Bednarek
23.10.2017 14:13, aktualizacja: 23.10.2017 19:50

Otrzymaliście maila z informacją o przesyłce? To najprawdopodobniej kolejna próba zainfekowania waszego komputera.

Wiadomość od przestępcy przychodzi pod tytułem “Poczta Polska – E-Powiadomienie o Awizowanej przesyłce” - informuje portal zaufanatrzeciastrona.pl.

Choć treść fałszywej wiadomości pełna jest błędów (np. jej autor napisał “Odbiroca” zamiast “Odbiorca”), to pojawia się w niej imię i nazwisko prawdziwego adresata złośliwej wiadomości. To może uśpić czujność.

W załączniku jest dokument do otwarcia w programie Word. Przestępca wykorzystuje odkrytą wcześniej lukę, prosząc o potwierdzenie zaaktualizowania dokumentu. To komunikat, który nigdy wcześniej się nie pojawiał. Wciśnięcie “tak” spowoduje ściągnięcie złośliwego oprogramowania. Do potwierdzenia zachęca dodatkowy komunikat: “Trwa ładowanie danych ze zdalnego serwera. Potwierdź chęć aktualizacji dokumentu”. Ofiara może pomyśleć, że jest to niezbędne.

Obraz
© zaufanatrzeciastrona.pl

Tak wygląda fałszywy dokument - zdjęcie ze strony zaufanatrzeciastrona.pl

Co ciekawe, wcześniej ta metoda została wykorzystana w ataku na prawników. Teraz jednak przestępca używa jej na większej grupie odbiorców. Niewykluczone, że niebawem pojawiają się kolejne fałszywe wiadomości, np. od kurierów. Ostrzeżcie znajomych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)