Uważaj na SMS-owych naciągaczy!

Uważaj na SMS‑owych naciągaczy!

Uważaj na SMS-owych naciągaczy!
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
10.05.2010 11:37

"Chcesz poznać swój horoskop? Wyślij sms na numer..." - oferty tego typu można znaleźć na wielu stronach internetowych. Taki sms może kosztować ponad 40 zł - przestrzega Urząd Komunikacji Elektronicznej

Oprócz horoskopu kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych można zapłacić za sms, którego wysyłamy by poznać swoje IQ, wziąć udział w konkursie, czy uzyskać dostęp do zasobów określonego portalu internetowego. Informacja o cenie za usługę często zapisana jest małą czcionką, którą trudno zauważyć.

Rzecznik UKE Piotr Dziubak tłumaczy, że często firma uruchamia usługę o tematyce, która zainteresuje jak najwięcej ludzi. _ "Są to często tematy kontrowersyjne, np. +poznaj datę swojej śmierci+, +sprawdź, czy jesteś zarażony wirusem ptasiej grypy+. Dobrymi tematami są: seks, inteligencja, wiedza, pożyczki. Zakres tych usług jest ograniczony tylko ludzką wyobraźnią. Są dostępne w internecie non-stop" _ - powiedział PAP.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Jako przykład podał też wykorzystanie katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, kiedy to jedna z firm oferowała w internecie wpis do księgi kondolencyjnej. "Jak się okazało, po wysłaniu sms-a, który kosztował 2. zł" - zaznaczył.

Są to tzw. sms-y premium rate, czyli sms-y o podwyższonej opłacie. Zdaniem rzecznika, ludzie wysyłający takie sms-y nie zawsze mają świadomość tego, ile to kosztuje. Dlatego przed wysłaniem sms-a należy dokładnie czytać informacje zawarte na stronie, zwracając uwagę na zapisy małą czcionką.

Zdaniem Urzędu Komunikacji Elektronicznej przed drogimi sms-ami i wysokimi rachunkami można ustrzec się poznając schemat cenowy takich usług. Krótkie wiadomości tekstowe wysyłane na numery rozpoczynające się od cyfry "7. kosztują mniej niż 10 zł. O koszcie informuje cyfra znajdują się po "7". Przykładowo, sms wysyłany na numer rozpoczynający się od cyfr "76" będzie kosztował 6 zł netto.

Możemy spotkać się także z sms-ami rozpoczynającymi się od cyfry "9". W tym przypadku usługa będzie kosztować ponad 1. zł. I tak, wysyłając sms-a na numer rozpoczynający się od cyfr "925" za sms zapłacimy 25 zł netto.

Jak informuje Urząd Komunikacji Elektronicznej, biznes ten cały czas się rozwija. Pojawił się już nowy zakres numeracji - 9350. do 93599, przy czym sms wysłany pod takie numery kosztuje 42,70 zł.

Dziubak tłumaczy, że niewielkie firmy, które zarabiają w internecie na usługach o podwyższonej opłacie, nie zawierają umów bezpośrednio z operatorami telekomunikacyjnymi. _ "Takie umowy zawierają większe firmy, które kupują od operatorów określone zakresy numeracji, a następnie odsprzedają je dalej. Tego typu numeracja jest ogólnie dostępna, więc właściwie każda firma może zawrzeć umowę z firmami współpracującymi z operatorem" _ - tłumaczy.

O oszustwie możemy mówić w sytuacji, kiedy zapłaciliśmy, ale usługa nie została zrealizowana. W takim wypadku można zgłosić się na policję i złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (91)