Uwaga - zdalnie blokują telewizory. Nie da się nic obejrzeć

Uwaga - zdalnie blokują telewizory. Nie da się nic obejrzeć

Uwaga - zdalnie blokują telewizory. Nie da się nic obejrzeć
Źródło zdjęć: © Shutterstock
29.06.2016 09:51, aktualizacja: 13.07.2016 12:18

Wydawać by się mogło, że wirusy i trojany to domena komputerów i czasem telefonów komórkowych. Okazuje się jednak, że rozwój technologii i wbudowywanie w coraz większą liczbę urządzeń systemów operacyjnych, a także umożliwienie im łączności z internetem ma także tę drugą, gorszą stronę. Eksperci z Trend Micro donoszą, że coraz częściej celem ataków stają się telewizory. Ataki są tak perfidne, że uniemożliwiają nam oglądanie telewizji i normalne korzystanie z urządzenia. Wyobraźcie sobie, że taki wirus atakuje wasz telewizor podczas meczu polskiej reprezentacji.

Różni producenci wykorzystują odmienne systemy operacyjne –. jest to Android, Firefox OS, WebOS albo Tizen. Dla przeciętnego użytkownika nie ma większego znaczenia, pod kontrolą którego z nich działa ich telewizor. Jednak osoby, których telewizor korzysta z systemu Android, powinni mieć się na baczności.

Oprogramowanie, które atakuje telewizory, nosi nazwę Flocker i ewoluowało wprost z telefonów komórkowych. Co gorsza, cyberprzestępcy nieustannie go modyfikują, aby utrudnić jego wykrycie. Powstało już ponad 700. różnych jego wersji. Flocker to bardzo złośliwe oprogramowanie, ponieważ całkowicie blokuje możliwość normalnego korzystania z telewizora. Gdy dostanie się do naszego urządzenia wyświetla komunikat rzekomo pochodzący od policji lub innej organizacji rządowej powołanej do egzekwowania prawa. Zostajemy powiadomieni o popełnieniu przestępstwa i konieczności uiszczenia opłaty (kary) w wysokości 200 USD (około 800 zł). Co ciekawe, aby utrudnić namierzenie przestępców, proszą oni o wpłatę nie w postaci przelewu bankowego, a zakupu kart podarunkowych.

Jak dochodzi do zainfekowania telewizora?

Najczęściej dzieje się to podczas przeglądania stron internetowych za jego pomocą. Wystarczy kliknąć w spreparowany odnośnik lub dostać się na fałszywą stronę www. Wówczas złośliwy program zostanie pobrany do pamięci telewizora, a samo urządzenie wkrótce odmówi współpracy.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Co zrobić?

Jeśli dojdzie do zainfekowania naszego telewizora trzeba będzie się skontaktować z autoryzowanym serwisem producenta. Fachowcy będą w stanie wgrać do telewizora wolne od wirusów oprogramowanie i przywrócić jego pełną funkcjonalność. Aby uchronić się przez atakiem Flockera należy zachować podstawowe zasady ostrożności –. nie klikać w przypadkowe linki (np. z superofertami najdroższych telefonów za 10 zł), a także zainstalować ze sklepu Play oprogramowanie antywirusowe. W wielu przypadkach jest ono całkowicie bezpłatne.

jb

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)