Uwaga użytkownicy Maców, nowy wirus zaszyfruje wasze dane

Uwaga użytkownicy Maców, nowy wirus zaszyfruje wasze dane
Źródło zdjęć: © Fotolia | bofotolux
Bolesław Breczko

23.02.2017 10:51, aktual.: 23.02.2017 11:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chociaż wirusów na komputery Mac jest zdecydowanie mniej niż na Windowsa, to tym razem cyberprzestępcy wzięli sobie na cel właśnie urządzania Apple. Ten atak wymierzony jest w osoby ściągające pirackie wersje programów.

Program szyfrujący dystrybuowany jest jako tzw. crack *(który ma odblokować piracki program), ale jego użycie może zakończyć się zaszyfrowaniem dysku i utratą danych. Aplikacja nazwana „Patcher” jest do pobrania przez sieć BitTorrent (za pomocą której najczęściej ściągane są piraty). Po uruchomieniu *program szyfruje dyski komputera i zostawia wiadomość o tym, jakie podjąć kroki, aby odzyskać dane. Atakujący, najwyraźniej w przypływie dobrego humoru, poleca czekać na cud lub przelać okup w wysokości ćwierć bitcoina (ponad 1150 zł) na wskazany przez niego adres.

Obraz
© WP.PL

Niestety ofiara, która zdecyduje się zapłacić okup, nie odzyska swoich danych. Jak informuje portal welivesecurity.com program szyfrujący jest tak napisany, że nie daje możliwości odszyfrowania danych nawet przez jego autora. Ten przykład kolejny raz pokazuje, że najważniejszym (i najbardziej podatnym na błędy) elementem systemów bezpieczeństwa jest sam użytkownik. Aby ustrzec się przed tego rodzaju problemami, należy pamiętać o tym, aby ściągać programy tylko z zaufanych źródeł, nie otwierać podejrzanych plików bezpośrednio na komputerze (można to zrobić choćby w tzw. piaskownicy), używać programów antywirusowych, a dodatkowo w tym przypadku, nie ściągać pirackich wersji programów i cracków do nich.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także