Uwaga na niebezpieczne bankomaty! Możesz stracić wszystkie pieniądze

Uwaga na niebezpieczne bankomaty! Możesz stracić wszystkie pieniądze
Źródło zdjęć: © flickr / cc / katielips

25.07.2012 15:39, aktual.: 25.07.2012 16:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W dzisiejszych czasach często posługujemy się kartami płatniczymi, zamiast gotówką. To bardzo wygodne, jednak czasem bywa niebezpieczne. Wielu przestępców ostrzy sobie zęby na nasze pieniądze, a ich metody działania stają się coraz bardziej wyrafinowane. Specjaliści z agencji EAST, zajmującej się bezpieczeństwem bankomatów w Europie ostrzegają przed nowym zagrożeniem.

Problem dotyczy nowych, cienkich jak papier urządzeń stosowanych w skimmingu. Czym jest ten proceder? Skimming to przestępstwa polegające na skopiowaniu karty płatniczej bez wiedzy jej posiadacza. Jak to możliwe? Przestępcy instalują w bankomacie urządzenie, które ma za zadanie nielegalnie skopiować pasek magnetyczny nośnika. Na podstawie zebranych danych, tworzony jest klon karty bankomatowej w celu wykonywania płatności oraz dokonywania wypłat. Jest to możliwe, gdyż sklonowana karta działa dokładnie tak samo jak oryginalna. Bez problemu jest rozpoznawana przez system bankowy i pozwala wykonywać dowolne operacje na koszt właściciela rachunku. Co ciekawe, także nowsze typy kart, czyli posiadające wbudowany chip, nie gwarantują bezpieczeństwa i również są podatne na skimming.

Urządzenia umożliwiające skopiowanie zawartości karty instalowane są na bankomatach lub w ich wnętrzu. Najnowsze modele, którymi posługują się przestępcy mają grubość niewiele większą niż kartka papieru. Dzięki temu, bez najmniejszych problemów można je zainstalować w slocie na kartę bankomatową, a ich wykrycie przez zwykłego użytkownika jest praktycznie niemożliwe.

Na szczęście samo skopiowanie karty nie wystarczy, aby wyczyścić nasze konto –. niezbędny do tego jest jeszcze kod PIN, a ten można zdobyć np. poprzez zastosowanie fałszywej klawiatury lub kamery rejestrowanej obraz podczas wpisywania kodu. Istnieją jednak urządzenia, które umożliwiają podsłuchanie komunikacji między terminalem a chipem i pozyskanie w ten sposób numeru PIN.

Zagrożenie jest realne, dlatego jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia co do bankomatu, z którego chcemy wypłacić pieniądze, nie warto ryzykować. Tu chodzi przecież o nasze pieniądze, których chyba nikt nie chciałby stracić. W takiej sytuacji należy zgłosić sprawę do banku i skorzystać z innego urządzenia.

sw/jg/jg

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (212)
Zobacz także