Uśmiechnięty robot poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Potrafi rozpoznać emocje

Uśmiechnięty robot poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Potrafi rozpoznać emocje
Źródło zdjęć: © DLR
Arkadiusz Stando

15.12.2019 08:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

CIMON 2 trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną i zastąpi swojego poprzednika w obowiązkach. W ubiegłym roku na ISS wysłano pierwszą wersję robota. Na bazie doświadczeń zebranych przez astronautę, Alexandra Gersta, stworzono drugą wersję.

Druga wersja uśmiechniętego robota CIMON trafi na ISS. Ważące blisko 5 kilogramów urządzenie trafi na pokład stacji kosmicznej wraz z dostawą zasobów, przesyłanych przez rakietę Falcon 9 od SpaceX. CIMON 2 (Crew Interactive Mobile Companion) zawiera kilka istotnych ulepszeń w stosunku do swojego poprzednika.

Nowy asystent astronautów - CIMON 2 zastąpi CIMON-a

CIMON trafił na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pod koniec sierpnia ubiegłego roku. Roboty mają służyć astronautom jako ich asystenci, a przede wszystkim pomagać załodze zachować spokój i trzeźwe myślenie niezależnie od sytuacji. To tacy elektroniczni psycholodzy.

Nowa wersja CIMON-a została zaktualizowana o "Watson Tone Analyzer", usługę w chmurze IBM, umożliwiającą analizę emocji przez monitorowanie głosu. Zadaniem robota będzie reagowanie na pojawienie się nieodpowiednich odczuć.

Tak wyglądały początki współpracy z pierwszym robotem CIMON na ISS.

"Dzięki tej aktualizacji CIMON zmienił się z asystenta naukowego w empatycznego partnera do rozmowy" - napisali przedstawiciele IBM w oświadczeniu. "CIMON 2 ma bardziej czułe mikrofony i zaawansowane wyczucie orientacji. Możliwości AI i stabilność złożonych aplikacji zostały również znacznie ulepszone w nowym CIMON 2"

CIMON kształtem przypomina ucięte koło. Posiada 14 wbudowanych wiatraczków, które pomagają mu w manewrowaniu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zasysając i oddając powietrze.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)