Trwa ładowanie...

USA i Izrael dostarczają sprzęt Czarnogórze. Tamtejsza armia otrzymała pierwsze pojazdy

USA dostarczyły Czarnogórze pierwsze z zamówionych lekkich wielozadaniowych pojazdów opancerzonych JLTV. Na mocy umowy z 2019 roku, tamtejsza armia otrzyma łącznie 67 wozów. Wartość kontraktu oceniono na 36 milionów dolarów.
Share
Czarnogóra otrzymała pojazdy JLTV od USA
Czarnogóra otrzymała pojazdy JLTV od USAŹródło: YouTube
dblxsps

W grudniu 2019 roku, Czarnogóra zawarła z USA kontrakt w ramach programu Foreign Military Sales. Na jego mocy, tamtejsza armia ma otrzymać 67 egzemplarzy pojazdów JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) o łącznej wartości 36 mln dolarów. Ministerstwo Obrony Czarnogóry poinformowało, że pierwsze z nich są już na miejscu.

Wśród pojazdów dostarczonych przez amerykański koncern Oshkosh Defense, znalazło się pięć lekkich wielozadaniowych wozów opancerzonych JLTV. Kolejnych piętnaście ma trafić do Czarnogóry jeszcze w tym tygodniu.

Spośród wszystkich zamówionych pojazdów, 55 zostanie dostarczonych w wersji podstawowej, osiem w konfiguracji niszczyciela czołgów oraz cztery w wersji wozu ewakuacji medycznej i pojazdu dowodzenia. Czarnogórska armia ma otrzymać wszystkie wozy do 2023 roku.

dblxsps

Zobacz też: Globalne ocieplenie kontra alkohol. Ulubione trunki zagrożone

Czytaj także: Armia USA modernizuje arsenał atomowy. Pentagon ujawnia plany

Zamówione pojazdy znajdą się na wyposażeniu 1. Kompanii Piechoty w Nikšiću i 2. Kompanii Piechoty w Pljevlji.

dblxsps

Wojsko Czarnogóry dysponuje obecnie trzema różnymi typami lekkich wozów bojowych. Zaliczają się do nich kołowe transportery opancerzone BOV VP M86, samochody opancerzone Achleitner RCV Survivor oraz samochody opancerzone LAPV Enok.

Na mocy osobnego kontraktu z izraelskim koncernem Elbit Systems, czarnogórska armia otrzyma zdalnie sterowane moduły uzbrojenia Samson wyposażone w karabiny maszynowe kalibru 12,7 milimetra. Sprzęt ma zostać dostarczony i zintegrowany z pojazdami w ciągu trzech lat. Wartość umowy określono na 35 milionów dolarów.

Zobacz także: Boeing z ogromnym kontraktem. Firma zbuduje ponaddźwiękowy pocisk dla armii USA

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dblxsps

Podziel się opinią

Share
dblxsps
dblxsps
Więcej tematów