USA chce stworzyć nowy superpancerz. Ma być kuloodporny i dawać nadludzką siłę

USA chce stworzyć nowy superpancerz. Ma być kuloodporny i dawać nadludzką siłę
Źródło zdjęć: © U.S. ARMY
Arkadiusz Stando

25.01.2018 12:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Amerykańska armia poszukuje innowacyjnych naukowców, którzy pomogą im stworzyć projekt futurystycznego kombinezonu. Mają się inspirować kostiumem "Iron Mana".

Ogłoszenie opublikowało w grudniu Amerykańskie Dowództwo Operacji Specjalnych, które jest częścią Departamentu Obrony. W swoim komunikacie proszą o przesyłanie materiałów od zainteresowanych firm, osób prywatnych, środowisk akademickich i organizacji rządowych zainteresowanych opracowaniem superpancerza dla wojska.

Wojsko wymaga, aby zewnętrzny szkielet pozwalał na pełen zakres ruchów oraz nie przeszkadzał w obsłudze maszyn.

Projekt ciągnie się od 2013 roku. Od tego czasu zaproponowano już między innymi pancerz TALOS. Daje on umiejętność widzenia w ciemności, zwiększa siłę człowieka i potrafi zatrzymać pociski. W zeszłym roku ujawniono, że armia testuje jednak inny egzoszkielet. Ma on dawać żołnierzom nadludzkie zdolności i wykorzystywać sztuczną inteligencję.

Najnowsze ogłoszenie wymaga jednak projektów, które zminimalizują obrażenia mózgu i ochronią przed całymi seriami strzałów z karabinu. Z tego względu naukowcy z Massachusetts Institute of Technology opracowują również ochronę nowej generacji, którą zwą "płynną zbroją".

Przemienia się z cieczy w ciało stałe w milisekundach, gdy oddziałuje na nią pole magnetyczne lub prąd elektryczny. Ma również posiadać "nerwy" w postaci czujników pod skórą, aby monitorować pracę ciała. Ostatecznym celem projektu TALOS jest stworzenie prototypu jeszcze w 2018 roku. To może się nie udać, jeśli utrzymają tak wysokie wymagania.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (164)