USA. 750 mln genetycznie zmodyfikowanych komarów na wolności? "Drugi Park Jurajski"

USA. 750 mln genetycznie zmodyfikowanych komarów na wolności? "Drugi Park Jurajski"

USA. 750 mln genetycznie zmodyfikowanych komarów na wolności? "Drugi Park Jurajski"
Źródło zdjęć: © Flickr
21.08.2020 13:43

W USA planują wypuścić na wolność setki milionów genetycznie zmodyfikowanych komarów. Celem projektu jest zwalczenie lokalnej populacji owadów z gatunku Aedes aegypti. "Drugi Park Jurajski" - komentują przeciwnicy rewolucyjnego pomysłu.

Problem komarów powraca z początkiem każdego lata. Opryski owadobójcze, moskitiery, ubrania z długi rękawem - sposobów na walkę z uporczywymi owadami jest coraz więcej, a mimo to i tak większość z nas narzeka na ukąszenia nieproszonych gości. W walce z plagą komarów nie jesteśmy osamotnieni. Narzekają na nie m.in. Czesi, Francuzi, Hiszpanie i Amerykanie. Ci ostatni wpadli niedawno na bardzo rewolucyjny i niezwykle kontrowersyjny pomysł.

Władze lokalne Florida Keys właśnie zatwierdziły plan, według którego w 2021 i 2022 roku firma biotechnologiczna Oxitec wypuści na wolność ponad 750 milionów genetycznie zmodyfikowanych komarów. Celem tej inicjatywy ma być ograniczenie rozprzestrzeniania się owadów z gatunku Aedes aegypti, przenoszących choroby takie jak Zika, denga czy żółta febra. Pomimo że komary te stanowią zaledwie 1 procent całej populacji w regionie, służby każdego roku przeznaczają na ich zwalczanie 10 procent swojego budżetu.

Genetycznie zmodyfikowane komary zostały zaprogramowane w taki sposób, aby umierały na etapie larwalnym, zanim jeszcze będą w stanie roznosić choroby. Po wypuszczeniu na wolność będą mogły rozmnażać się z pozostałymi osobnikami, dzięki czemu powstałe potomstwo odziedziczy po nich "zabójczy gen", co skutecznie ograniczy wzrost liczebności całej populacji.

Rewolucyjne rozwiązanie zostało już przetestowane na Kajmanach, w Panamie i Brazylii. W tym ostatnim kraju, udało się zredukować liczebność populacji Aedes aegypti o 95%. - Ten wyjątkowy projekt stanowi kulminację przełomowych prac prowadzonych na przestrzeni 10 lat przez setki osób z różnych krajów na świecie. Wszystkich ich łączyła chęć ochrony swoich społeczności przed wirusem Zika, a także dengą, żółtą febrą i innymi wektorowymi chorobami zakaźnymi - komentuje Grey Frandsen z firmy Oxitec.

"Drugi Park Jurajski" - twierdzą przeciwnicy

Wielu lokalnych aktywistów potępia plany wypuszczenia na wolność genetycznie zmodyfikowanych komarów. Ich zdaniem mogą one zaburzyć i zniszczyć pobliskie ekosystemy. Zatwierdzony projekt zakłada uwolnienie setek milionów owadów w ciągu dwóch lat na terenie hrabstwa Monroe. Autorzy petycji wzywają EPA (Agencja Ochrony Środowiska) do zakazania realizacji przedsięwzięcia.

- W obliczu wielu pilnych problemów, z którymi obecnie musi mierzyć się społeczeństwo, jak pandemia koronawirusa, nierówność rasowa, zmiany klimatyczne, administracja wykorzystuje pieniądze podatników na eksperyment rodem z Parku Jurajskiego - komentuje Jaydee Hanson, dyrektor w Center for Food Safety.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (76)