USA: 15 tys. dolarów za leczenie uzależnienia od gier

USA: 15 tys. dolarów za leczenie uzależnienia od gier

USA: 15 tys. dolarów za leczenie uzależnienia od gier
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
21.08.2009 20:30, aktualizacja: 25.08.2009 09:40

W stanie Virginia otworzono pierwszy w Stanach Zjednoczonych ośrodek rehabilitacyjny przeznaczony wyłącznie dla osób uzależnionych od Sieci oraz gier komputerowych. Klinika oferuje 45-dniowy program, który ma wyleczyć z nałogu. Pierwszym klientem jest 19-latek uzależniony od World of Warcraft. Całkowity pobyt w klinice kosztuje jego rodziców niemal 15 tysięcy dolarów.

45-dniowy program leczenia uzależnienia od Sieci i gier komputerowych oferowany przez klinikę w Heavensfield nosi wymowną nazwę "reStart Internet Addiction Recovery Program". Autorkami są został Cosette Rae i Hilarie Cash, które wcześniej pracowały w sektorze pomocy społecznej. Założycieli ośrodka twierdzą, że ich placówka jest pierwsza w Stanach Zjednoczonych, która oferuje podobną usługę.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

"Typowy gracz to osoba, która jest bardzo opóźniona w relacjach społecznych i której brak pewności siebie" - powiedziała Cash w rozmowie z AFP. "Gry są projektowane tak, by zamknąć użytkowników w swoim świecie. Dla osób, które zostały w nim uwięzione, rzeczywistość jawi się jako straszna i przerażająca" - dodała Cash.

Rehabilitacja w klinice Heavensfield kosztuje 32. dolarów dziennie, co w perspektywie całego programu daje łączy koszt około 14,500 dolarów za pobyt. Wpisowe wynosi 200 dolarów. Za dokładne zdiagnozowanie uzależnienie płaci się 800 dolarów. Jeśli w trakcie pobytu ktoś będzie chciał skorzystać z dodatkowych rozrywek jak kajakarstwo czy wycieczka górska - dopłaci dodatkowe 1575 dolarów.
Redaktorzy TheInquirer złośliwie zauważają, że to sporo, jak na opłatę za miejsce, w którym nie ma nawet połączenia z Siecią. Zamiast tego sugerują: "zostawcie pieniądze na koncie, wyłączcie komputer, a potem znajdźcie dziewczynę lub chłopaka i wspólnie wydajcie te kilkanaście tysięcy dolarów na inne rozrywki - gwarantujemy wyleczenie z nałogu!".

My możemy dodać, że w Chinach podobny obóz kosztuje około 120. dolarów miesięcznie. Przykładowy plan dnia chińskiego "internetowego rehabilitanta", zdjęcia podobnego ośrodka oraz inne informacje na ten temat znajdziecie w naszym raporcie "Chiny: wojskowa dyscyplina lekarstwem dla uzależnionych graczy (zdjęcia!)".
Warto dodać, że z chińskimi ośrodkami leczenia od uzależnień związane jest kilka głośnych skandali. Na początku sierpnia "China Daily" podała, że wychowawcy jednego z chińskich ośrodków pobili na śmierć swojego 15-letniego podopiecznego. Nastolatek miał problemy z wykonywaniem trudnych ćwiczeń fizycznych, które były jednym z elementów terapii. Wcześniej chińskie władze musiały wprowadzić oficjalny zakaz stosowania w terapii nieletnich osób uzależnionych od Internetu elektrowstrząsów.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)