Urządzenie zamieni obraz na muzykę

Urządzenie zamieni obraz na muzykę

Urządzenie zamieni obraz na muzykę
Źródło zdjęć: © SXC.hu
09.07.2012 11:55, aktualizacja: 09.07.2012 13:42

Urządzenie, które zamienia bodźce wzrokowe na dźwięki, pomoże niewidomym w orientacji przestrzennej.

Urządzenie, które zamienia bodźce wzrokowe na dźwięki, pomoże niewidomym w orientacji przestrzennej.

EyeMusic pomoże niewidomym i niedowidzącym w lepszej orientacji w otoczeniu. Docelowo ma asystować w codziennych czynnościach życiowych, np. podpowie, gdzie znajduje się filiżanka kawy lub jak uścisnąć dłoń na powitanie. Twórcami urządzenia są naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.

Najnowsze testy przeprowadzono na osobach widzących, którym zasłaniano oczy. Poproszono je, żeby przy wsparciu EyeMusic wykonywały szybkie, dokładne ruchy. Wyniki badań opublikowano w lipcowym wydaniu pisma "Restorative Neurology and Neuroscience".

W urządzeniu zastosowano przyjemne dla ucha tony i skale. Za ich pomocą tworzony jest "dźwiękobraz" (przez analogię do krajobrazu).

Obraz skanowany jest bez przerwy, od lewej do prawej. Punkty na ekranie, w zależności od ich położenia i barwy, reprezentowane są przez różne dźwięki, dobrane starannie przez muzyków. Na przykład punktom u góry ekranu odpowiadają dźwięki wysokie, a u dołu - niskie. Z kolei jasności odpowiada głośność, a kolorom różne instrumenty - białemu wokal, niebieskiemu trąbka, czerwonemu organy, zielonemu dźwięk piszczałki, a żółtemu skrzypce.

Naukowcy dowiedli, że EyeMusic może być używany do orientacji przestrzennej już po krótkim treningu.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)