Urządzenie, które wytwarza energię z wilgotności powietrza

Urządzenie, które wytwarza energię z wilgotności powietrza

Urządzenie, które wytwarza energię z wilgotności powietrza
Źródło zdjęć: © East News | ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Karolina Modzelewska
04.03.2020 18:27, aktualizacja: 04.03.2020 19:49

Nietypowe urządzenie to dzieło naukowców z University of Massachusetts Amherst. Opracowali oni maszynę, która jest w stanie wykorzystać wilgoć w powietrzu do tworzenia prądu elektrycznego. Odkrycie może być przełomem w generowaniu czystej energii.

Urządzenie stworzone przez inżyniera Juna Yao i mikrobiologia Dereka Lovleya nosi nazwę Air-gen (air-powered generator). Tworzą go 7-mikrometrowe warstwy nanokabli, które składają się z Geobacter sulfurreducens (bakterii mających zdolność do przewodzenia elektryczności i wytwarzania prądu elektrycznego) zamontowanej na złotej elektrodzie. Na kablach znajduje się druga, mniejsza elektroda.

Cały proces został opisany na łamach czasopisma Nature. W treści artykułu Lovely podkreślił: "Dosłownie pozyskujemy elektryczność z powietrza. Air-gen wytwarza czystą energię przez 24 godziny na dobę". Dodał, że jest to wyjątkowe zastosowanie dla proteinowych nanokabli.

Prąd z wilgoci

Urządzenie tworzy czystą energię. Co ciekawe, nie wymaga wysokiej wilgotności. Sprawdzi się nawet w warunkach pustynnych. Nie potrzebuje również dostępu do światła i może znajdować się w zamkniętych pomieszczeniach. Air-gen ma możliwość samoładowania. Jest w stanie przez 20 godzin dostarczać napięcie około 0,5 V. Później spada ono do 0,35 V.

Jeśli dojdzie do spadku napięcia, wystarczy wyłączyć urządzenie i odczekać 5 godzin, aby ponownie się naładowało. Łącząc urządzenia, można uzyskać wyższe napięcie, co udowodnili naukowcy z University of Massachusetts Amherst zespalając 17 Air-gen'ów

Jak działa urządzenie?

Prąd powstaje za sprawą gradientu wilgotności. Wytwarza się on w warstwie nanokabli, która ma styczność z wilgotnością w powietrzu. Dzięki elektrodzie umieszczonej na urządzeniu pojawia się wspomniany gradient.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)