Urząd Komunikacji Elektronicznej bada sygnał naziemnej telewizji cyfrowej

Urząd Komunikacji Elektronicznej bada sygnał naziemnej telewizji cyfrowej
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

10.08.2012 13:37, aktual.: 10.08.2012 14:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) prowadzi na terenie siedmiu województw ocenę możliwości odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T). Rozpoczęte w lipcu pomiary są elementem wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Ocena możliwości odbioru DVB-T przeprowadzana będzie do końca września na terenie 505 gmin zamieszkałych przez ponad 6 milionów Polaków.

Zespoły pomiarowe z delegatur UKE przeprowadzają badania na terenach na których nastąpi wyłączenie telewizyjnego sygnału analogowego jeszcze w tym roku, a z wyliczeń teoretycznych wynika, że w danej miejscowości mogą być kłopoty z odbiorem telewizji cyfrowej. Badania przeprowadzane są w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskiem, lubuskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

Celem pomiarów jest weryfikacja wyliczonych uprzednio wartości natężenia pola elektromagnetycznego sygnału programów telewizji cyfrowej emitowanych z nadajników naziemnych. Badanie w terenie realizowane jest przy pomocy ruchomych stacji pomiarowych.

Dodatkowo poprawny odbiór sygnału potwierdzany jest przy wykorzystaniu odbiornika telewizyjnego z dekoderem MPEG-4. podłączonego do dziewiętnasto-elementowej anteny abonenckiej - każdy zespół pomiarowy wyposażony został w identyczne zestawy odbiorcze.

W ramach pomiarów sprawdzane są różne możliwości w zakresie odbioru sygnałów nadawanych w ramach multipleksów 1. 2 i 3 (MUX-1, 2, 3). W tej samej lokalizacji badane są możliwość odbioru sygnału z kilku nadajników - nadajnika głównego oraz innych nadajników dostępnych na danym obszarze.

Pomiary i ocena możliwości odbioru sygnału DVB-T będzie realizowana do końca września.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także