Urząd Komunikacji Elektronicznej bada sygnał naziemnej telewizji cyfrowej

Urząd Komunikacji Elektronicznej bada sygnał naziemnej telewizji cyfrowej

Urząd Komunikacji Elektronicznej bada sygnał naziemnej telewizji cyfrowej
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
10.08.2012 13:37, aktualizacja: 10.08.2012 14:02

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) prowadzi na terenie siedmiu województw ocenę możliwości odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T). Rozpoczęte w lipcu pomiary są elementem wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Ocena możliwości odbioru DVB-T przeprowadzana będzie do końca września na terenie 505 gmin zamieszkałych przez ponad 6 milionów Polaków.

Zespoły pomiarowe z delegatur UKE przeprowadzają badania na terenach na których nastąpi wyłączenie telewizyjnego sygnału analogowego jeszcze w tym roku, a z wyliczeń teoretycznych wynika, że w danej miejscowości mogą być kłopoty z odbiorem telewizji cyfrowej. Badania przeprowadzane są w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskiem, lubuskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

Celem pomiarów jest weryfikacja wyliczonych uprzednio wartości natężenia pola elektromagnetycznego sygnału programów telewizji cyfrowej emitowanych z nadajników naziemnych. Badanie w terenie realizowane jest przy pomocy ruchomych stacji pomiarowych.

Dodatkowo poprawny odbiór sygnału potwierdzany jest przy wykorzystaniu odbiornika telewizyjnego z dekoderem MPEG-4. podłączonego do dziewiętnasto-elementowej anteny abonenckiej - każdy zespół pomiarowy wyposażony został w identyczne zestawy odbiorcze.

W ramach pomiarów sprawdzane są różne możliwości w zakresie odbioru sygnałów nadawanych w ramach multipleksów 1. 2 i 3 (MUX-1, 2, 3). W tej samej lokalizacji badane są możliwość odbioru sygnału z kilku nadajników - nadajnika głównego oraz innych nadajników dostępnych na danym obszarze.

Pomiary i ocena możliwości odbioru sygnału DVB-T będzie realizowana do końca września.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)