Unikat trafił na sprzedaż. P-51D Mustang w stanie nienaruszonym

Strona głównaUnikat trafił na sprzedaż. P-51D Mustang w stanie nienaruszonym
12.04.2019 11:33
Unikat trafił na sprzedaż. P-51D Mustang w stanie nienaruszonym
Źródło zdjęć: © East News | MAREK LASYK/REPORTER

P-51D Mustang to jedna z najsłynniejszych maszyn Stanów Zjednoczonych. Mimo, że pochodzi z okresu II wojny światowej, to do dziś ma wielu fanów. Teraz prawdopodobnie jedyna nienaruszona maszyna trafiła na aukcję.

P-51D Mustang to amerykański jednosilnikowy myśliwiec Stanów Zjednoczonych. Został zaprojektowany na zlecenie RAF-u. W czasach II wojny światowej koszt produkcji takiego samolotu wynosił około 50 tysięcy. Dzisiaj jest wart dużo, dużo więcej.

W serwisie PlatiniumFighters.com pojawił się unikatowy egzemplarz P-51D. Jak twierdzą właściciele, maszyna należała do Gwatemalskich Sił Powietrznych w latach 1954-1972. Rok później samolot trafił do Stanów Zjednoczonych, gdzie latał jeszcze przez 10 lat. Od 1983 roku maszyna stała w hangarze.

Jest w nim coś wyjątkowego. To jedyna maszyna zachowana w konfiguracji wojskowej, która przetrwała do dziś. Większość z nich przeszła modyfikacje, została przemalowana czy już dawno się rozbiła. Za taki model właściciele życzą sobie 4,5 miliona dolarów, czyli ponad 17 milionów złotych.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (113)