Unia Europejska nie zgadza się na wprowadzenie kryptowaluty Libra

Unia Europejska nie zgadza się na wprowadzenie kryptowaluty Libra
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

06.12.2019 11:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Unia Europejska jest przeciwna wprowadzeniu na rynek prywatnych walut cyfrowych. Ministrowie finansów UE ogłosili, że dopóki ryzyko związane z kryptowalutami takimi jak Libra nie zostanie jasno określone, nie będą one dostępne na terenie państw Wspólnoty.

Decyzja Unii Europejskiej potwierdza twarde i jasne stanowisko wobec kryptowaluty Libra. Wirtualna waluta Facebooka, która miałaby pojawić się na rynku w 2020 roku, spotkała się z ogromną krytyką polityków, gdy tylko pojawiły się pierwsze informacje na temat jej planowanej emisji.

- Komisja uważa, że dopóki wyzwania i ryzyka prawne, regulacyjne i nadzorcze nie zostaną odpowiednio określone i rozwiązane, żadne globalne rozwiązanie dotyczące kryptowalut typu stablecoin nie powinno zacząć funkcjonować na terenie Unii Europejskiej - brzmi treść oświadczenia ministrów finansów.

Kryptowaluty takie jak Libra są zdaniem polityków i urzędników powodem do obaw, dlatego w wielu krajach na całym świecie trwają prace nad ścisłymi regulacjami dotyczącymi ich wprowadzenia. Niektóre państwa, takie jak Francja czy Niemcy już wprowadziły obostrzenia w tej sprawie.

- Potrzebujemy wspólnych europejskich ram. Przed końcem 2019 roku, uruchomimy konsultacje publiczne - zapowiedział wiceszef Komisji Europejskiej ds. gospodarczych Valdis Dombrovskis.

KE zadeklarowała, że jest gotowa podjąć działania w celu stworzenia unijnych przepisów regulujących krypto-aktywa i monety stablecoin. Ministrowie finansów przyznali, że prywatne waluty cyfrowe mogą przekładać się na tanie i sprawne płatności na rynku międzynarodowym.

Francja planuje właśną kryptowalutę

Władze Francji poinformowały, że ich bank centralny zamierza rozpocząć testy dotyczące emisji własnej kryptowaluty. Projekt powinien ruszyć w pierwszym kwartale 2020 roku. Jeśli francuskie monety cyfrowe spotkałyby się z pozytywnym przyjęciem, być może dałoby to początek wprowadzeniu podobnego rozwiązania w całej strefie euro.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)