Unia Europejska chce uporządkować kwestie patentowe

Unia Europejska chce uporządkować kwestie patentowe

Unia Europejska chce uporządkować kwestie patentowe
Źródło zdjęć: © chip.pl
20.11.2012 09:53, aktualizacja: 20.11.2012 10:53

Ambasadorzy "27" porozumieli się w poniedziałek ws. rozporządzenia o
jednolitym patencie i umowy ws. sądu patentowego. Jeśli kraje UE dogadają się z PE, głosowanie jest
możliwe już w grudniu. Kością niezgody są uprawnienia Trybunału UE w patencie.

Po długich negocjacjach ws. patentu oraz sądu patentowego przywódcy UE uzgodnili w czerwcu, że sąd będzie miał siedziby w Paryżu, Monachium i Londynie. Jako element kompromisu z Wielką Brytanią przywódcy zasugerowali też usunięcie z rozporządzenia o patencie artykułów, które dawały Trybunałowi Sprawiedliwości UE kompetencje do interpretowania prawa patentowego w razie tzw. pytań prejudycjalnych od sądów. Oburzeniem zareagowały na to Parlament Europejski i Komisja Europejska.

Zgodnie z poniedziałkową propozycją prezydencji cypryjskiej w miejsce usuniętych artykułów uzgodniono jeden, który daje jednolitemu patentowi większą pewność prawną.

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier ocenił, że teraz rozmowy ws. patentu dają nadzieję na porozumienie. "Wiem, że było wiele zwrotów w tej sprawie, które sprawiały zawód. Sama Komisja Europejska wyrażała swoje zaniepokojenie zwłaszcza z powodu zmian proponowanego rozporządzenia w kilku istotnych punktach. Ale historia unijnej integracji jest pełna kompromisów" - oświadczył.

Podkreślił, że sąd patentowy powinien podlegać takim samym zobowiązaniom jak sądy krajowe i zwracać się o do Trybunału Sprawiedliwości UE o interpretację prawa unijnego włącznie z uregulowaniami jednolitego patentu.

"PE w dalszym ciągu opowiada się za zachowaniem właściwej pozycji Trybunału Sprawiedliwości UE oraz za zapewnieniem roli PE w przyszłych regulacjach dotyczących jednolitego patentu" - powiedział po poniedziałkowym, wieczornym spotkaniu komisji prawnej PE jej członek europoseł Tadeusz Zwiefka (PO). Dodał, że teraz "piłka jest po stronie Rady UE" i że do 1. grudnia Rada ma przyjąć ostateczne stanowisko. Jeśli będzie ono zgodne ze stanowiskiem PE, to europosłowie będą głosować nad pakietem patentowym 11 grudnia. Europoseł wyjaśnił, że PE przystał na nowy artykuł w rozporządzeniu, a nie na zapisy umowy ws. sądu patentowego.

Ambasadorzy uzgodnili w poniedziałek też tekst umowy międzynarodowej o sądzie patentowym wchodzącej w skład pakietu patentowego. "W umowie o sądzie znajdują się wszelkie ograniczenia ochrony patentowej. Zabieg taki miał na celu pozbawienie Trybunału Sprawiedliwości wpływu na materialne prawo patentowe lub ograniczenie takiego wpływu" - powiedziało PAP unijne źródło.

Wielka Brytania od początku postulowała pominięcie Trybunału UE w ocenie prawa patentowego, wskazując, że sędziowie Trybunału nie mają wystarczającego przygotowania w tej dziedzinie, a sprawy patentowe będą się przeciągać wskutek zaangażowania Trybunału ze szkodą dla przemysłu.

Prezydencja cypryjska wyraziła w poniedziałek zadowolenie z kompromisu. "Nowy kompromis umożliwi jednolitą ochronę patentową w krajach, które przystąpiły do wzmocnionej współpracy ws. patentu. Idea stworzenia patentu w UE sięga lat 70. Wszystkie poprzednie prezydencje podejmowały duże wysiłki, by urzeczywistnić tę ideę" - powiedziała PAP rzeczniczka cypryjskiej prezydencji Marianna Karageorgis.

Na zamknięcie sprawy patentu miała nadzieję polska prezydencja, jednak uniemożliwił to spór o siedzibę sądu patentowego, który wybuchł pod koniec ub.r.

Do wzmocnionej współpracy w sprawie jednolitego patentu w UE przystąpiło pod koniec 201. roku 25 krajów. Włochy wraz z Hiszpanią nie uczyniły tego ze względu na pominięcie ich języków przy wydawaniu patentów unijnych.

Ze względu na brak jednolitego systemu uzyskanie jednego patentu przez przedsiębiorcę we wszystkich krajach UE kosztuje około 3. tys. euro, podczas gdy w USA uzyskanie jednego patentu to równowartość około 1850 euro. Takie koszty były obciążeniem zwłaszcza dla małych i średnich firm UE, które wobec tego często rezygnowały z ochrony patentowej.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)